Egy magát függetlennek hirdető hírportál téveszti meg a kecskemétieket.
„A Kecskemétről szóló rendezvényen csak Kecskemétről nem volt szó” – ezt a címet adta a kecsup.hu újságírója annak a tudósításnak, amit a Neumann János Egyetemen szerdán tartott kerekasztal-beszélgetésről írt. A cikk szerzője külön kiemelte a kerekasztal-beszélgetés egyik vendégének, Bán János írónak a véleményét, mely szerint
a hazai újságírói képzés nem felel meg a 21. század követelményeinek,
majd saját írásával be is bizonyította, hogy ez valóban így van.
Mese habbal, és „Kecsuppal”
Már a cikk első állítása, hogy a „Kecskemétről szóló rendezvényen csak Kecskemétről nem volt szó”, sem fedi a valóságot. Két bekezdéssel lentebb saját magát cáfolja meg a szerző, amikor Gaál József kecskeméti alpolgármester szavait idézi a városfejlesztési tervekről, amelyek közé tartozik a közutak állapotának javítása és az iparűzési adó emelése. Ráadásul a helyi távhőszolgáltató vezetőjét, Horváth Attilát is idézi, aki a cég kapacitásbővítéseiről beszélt. Tehát sok szó esett Kecskemétről.
Az olvasók megvezetése a későbbiekben szabadul el csak igazán.
Hitelességet csak nyomokban tartalmaz
„Gaál alpolgármesternek azért voltak érdekes kiszólásai, elismerte (!), hogy katasztrofális a kecskeméti közutak állapota” – ragadja ki a szövegkörnyezetből az alpolgármester szavait a kecsup.hu újságírója. Felkiáltójelet rak az „elismerte” után, mintha valami nagy elszólást csípett volna el, de erről szó sincs. A közutak problémáját a városvezetés mindig is elismerte, és dolgozik rajta, de nem lehet varázsütésre megoldani. Az alpolgármester mondatának a végét valamilyen okból kihagyta a cikkből, amely szerint a rossz közutak örökségül maradtak ránk.
Ezen a ponton már felsejlik a magát függetlennek beállító hírportál mögött a rejtett politikai érdek.
Mással nehezen magyarázható, hogy miért ferdíti ilyen görcsösen a tényeket egy elméletben tárgyilagos hírportál. Azon már meg sem lepődöm, hogy a Kecskemét 4.0 stratégiai tervet, és a szakképzési reformokat, – melyeket szintén ismertetett az alpolgármester – egy mondatban sem említette a cikkíró, bezzeg a közutak állapotát és a gazdasági válság vélt előjeleit nem felejtette el megírni. Ennyit az olvasók tárgyilagos és független tájékoztatásáról.
Kecsuppal jobban csúszik a hazugság
Azt is nehezményezi a cikkíró, hogy a rendezvény moderátora, Finta Zita kancellár részletesen bemutatta a kerekasztal- beszélgetés résztvevőit, és nem kizárólag a várost érintő kihívásokról beszélt. „Leginkább anekdotákat hallhattunk, amik érdekesek is lehettek volna, de nem voltak azok. Kár érte, jó este lehetett volna” – fakadt ki az újságíró.
Megértem a csalódottságát, így csak pár mondatot tudott kiragadni a szövegkörnyezetből.
Mivel a cikkíró egyértelműen most járt először a Business Szerda nevű eseményünkön – és mivel csak fanyalogni jött – azt sem tudja, hogy az eseményre a fiatal közgazdász hallgatók számára inspiráló embereket hívunk el, akiknek részletesen bemutatjuk az életpályáját, üzleti sikereit és a vezetéssel kapcsolatos gondolatait. Ez a rendezvény megszokott felépítése, amitől most sem tértünk el, tehát az állítása, amely szerint „semmilyen koncepció nem volt a szervezésben”, szintén hamis.
Leöntik Kecsuppal a szépet
A Business Szerda egy pártpolitikától független rendezvény és a kecskeméti közgazdász hallgatók szakmai elhivatottságból szervezik a szabadidejükben, fizetés és egyéb anyagi juttatás nélkül. De ez a saját nézeteit ketchupként szétfröcskölő újságíró-igazságharcosnak úgy is mindegy, még egy ilyen pusztán szakmai ifjúsági rendezvényben is politikai hadszínteret lát.
Az is sokat elárul a „lánglelkű” újságíróról, hogy a nevét és az arcát nem vállalta a véleményéhez,
pedig ez a hiteles újságírásnak az alapja lenne. Márai Sándor „Olyan világ jön” című versét nagyon ideillőnek érzem:
Olyan világ jön,
amikor mindenki gyanús lesz, aki szép.
És aki tehetséges.
És akinek jelleme van……
A szépség inzultus lesz.
A tehetség provokáció
És a jellem merénylet!…
Mert most ők jönnek…
A rútak.
A tehetségtelenek.
A jellemtelenek.
És leöntik vitriollal a szépet.
Bemázolják szurokkal és rágalommal a tehetséget.
Szíven döfik azt, akinek jelleme van.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.