Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Soros pénzpiaci tranzakcióit szokás okolni a thai és maláj gazdaságok 1998-as összeomlásáért. A 2019-es őszi hongkongi tüntetések hatására a helyi vezetők ismét aggodalommal figyelik Sorost, aki 2009-ben azért dicsérte meg a várost, mert az visszaverte a pénzügyi támadásait. A hongkongi hatóságok szerint a tüntetéshullámot sem tudná felhasználni egy sikeres pénzügyi támadáshoz.
Az 1998-as Soros-féle támadáshullámnak Hongkong ellenállt, ezért a milliárdos 2009-ben egy kínai tévében megdicsérte a helyi gazdaságpolitikát. „Jó munkát végeztek, hogy megvédjék a hongkongi dollárt, így elismerést érdemelnek. A támadásom pedig, ha így nevezzük, eredménytelen volt” – ismerte el.
„Semmiféle bűntudatot nem érzek... Semmi helytelen nincs ebben” – magyarázta, hogy ő mindig az aktuális piaci játékszabályok szerint játszik. Soros elmondta, hogy nagyon jó döntés volt a vezetés részéről durván beavatkozni, még ha ideiglenesen sérült is ezzel a szabadpiaci imázsa a hongkongi politikának.
A hongkongi tüntetéshullám hatására kiújult a helyiek aggodalma, de a város pénzügyi hatóságának vezetője hangsúlyozta, hogy a helyi pénzpiac sokkal nagyobb, mint volt és a shortolóknak nem lenne elég lőszere, azaz pénze a sikeres támadáshoz. Túl nagy a pénzpiac ahhoz, hogy pár szereplő komolyan befolyásolja és ez sokba is kerülhetne nekik, de számos új szabályozás is életbe lépett.
A South China Morning Post cikke szerint ténylegesen kimutatható, hogy szeptemberben pénzügyi szereplők Hongkong ellen spekuláltak.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.