„Három tanulságot is meg tudtunk fogalmazni az alacsony kamatokkal kapcsolatban, amit meglepetésünkre a CNN is említett.
Az alacsony kamatok hozamvadászatot indítottak el, mely a gazdagoknak kedvez a középosztállyal szemben.
Az alacsony kamatpolitika megkárosítja az átlagembert, aki fix fizetésből, illetve alacsony kockázatú és kamatozású befektetésekből él.
Az alacsony kamatok a startupok helyett a már biztos lábakon álló nagyvállalatoknak kedveznek.
Más szóval az alacsony kamatok a középosztály helyett a gazdagoknak kedveznek, miközben szélesítik a jövedelmi szakadékot.
Ez persze nem túl meglepő azoknak, akik követik az osztrák közgazdasági iskola kritikáját az ultra alacsony kamatokról és a monetáris politikáról.
Noha a szabadpiac és a »neoliberalizmus« kritikusai körmük szakadtáig elutasítják a központi bankok pusztító erejét, a tények magukért beszélnek; az expanzív monetáris politika a jövedelmi egyenlőtlenséget szélesíti, miközben a gazdagokat előnyben részesíti. Magyarán a központi bankok felelősek megannyi bűnért, amivel rendszerint a kapitalizmust vádolják.”
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Itt az újabb ok a nyígásra a negyedművelt, örök elégedetlen magyaroknak: negatív lett az eredménye a Magyar Nemzeti Banknak. Leginkább azok szörnyülködnek, akik nem tudják megkülönböztetni a veszteséget a veszettségtől. És persze fogalmuk sincsen arról, hogy a jegybank hiánya az ő többletük. Sebestyén Géza írása.
Az MNB által összeállított kérdések tételesen, dátumokkal, megbízási számokkal dokumentálják a tőkepiaci tranzakciókat – köztük a 2023. július 21-én végrehajtott OPUS-részvényügyleteket is.