Hiába csatlakozott Románia a schengeni övezethez: nyilvánvalóvá vált, hogy nagy veszély fenyegeti a lakosok mobilitását
A vasútfejlesztések nem a megszokott mederben zajlanak a keleti szomszédunkban.
Hétfőn több mint négy százalékkal csökkentek a két legnagyobb romániai banknak a bukaresti értéktőzsdén jegyzett részvényei, miután a román miniszterelnök gazdasági tanácsadója cáfolta, hogy a kabinet eltörölné a január 1-től hatályos, bankaktívákra kivetett úgynevezett kapzsisági adót. Az energia és a telekommunikációs cégek adói is jelentősen emelkednek.
A bukaresti értéktőzsde irányadó BET indexe 1,87 százalékkal csökkent, a múlt heti 7,5 százalékos növekedés után. Ez utóbbit az okozta, hogy Valcov korábban még olyan nyilatkozatot tett, amiből arra lehetett következtetni, hogy a kormány törölni fogja a kapzsisági adót. A mostani újabb csökkenést az adó eltörlésének cáfolata eredményezte.
A Banca Transilvania kereskedelmi bank részvényei 4,17 százalékkal, a BRD Group Societe Generale részvényei 4,06 százalékkal csökkentek hétfőn.
Darius Valcov, a miniszterelnök gazdasági tanácsadója egy vasárnap esti televíziós műsorban jelentette ki, hogy a tavaly decemberben elfogadott 114-es sürgősségi kormányrendeletet, amely
csak egyes energiacégek esetében fogja módosítani a kormány, a bankok aktíváira kivetett kapzsisági adó marad.
Ezt azoknak a pénzintézeteknek kell fizetniük, amelyek 2 százalékot meghaladó bankközi hitelkamatlábat (ROBOR) alkalmaznak. Az illeték a bank aktíváinak 0,1 százalékától indul és a ROBOR jelenlegi, 3 százalékot meghaladó szintjénél eléri a 0,3 százalékot.
A karácsony előtt elfogadott sürgősségi kormányrendelet januártól hatályos, de még a parlamentnek is szavaznia kell róla. Az érintett vállalatok abban reménykednek, hogy a parlament felülvizsgálja a rendeletet.
Az év elején a lej sorozatban tizenegyszer került történelmi mélypontra az euróval szemben, amelynek árfolyama meghaladta a pszichológiai határnak tekintett 4,70 lejt. Hétfőn 4,7437 lej volt az euró árfolyama.
A Román Nemzeti Bank hétfőn enyhén emelte az idei inflációs előrejelzését. Becslésük szerint a fogyasztói árindex-növekedés 3 százalék lesz 2019-ben a korábban közölt 2,9 százalék helyett. A jövő évre 3,1 százalékos inflációval számolnak, miután korábban 3,2 százalék fogyasztói árnövekedést valószínűsítettek.
(MTI)