PM: a pénzügyi szektor digitalizációja jelentősen csökkentheti a készpénzhasználatot

2018. november 28. 17:45

Balogh László elmondta, hogy az Európai Unió államaiban átlagosan a GDP 8 százalékát adja a forgalomban lévő készpénz mennyisége, Magyarországon pedig mintegy 15 százalékát.

2018. november 28. 17:45

A pénzügyi szektor digitalizációja jelentősen csökkentheti a készpénzhasználatot, Magyarországon a GDP mintegy 15 százalékát teszi ki a forgalomban lévő készpénz, a készpénzhasználat költsége évente 400-450 milliárd forint – mondta a Pénzügyminisztérium pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára szerdán Budapesten, a Mastercard szervezésében megtartott Tech Show című konferencián.

Balogh László kiemelte: az Európai Unió államaiban átlagosan a GDP 8 százalékát adja a forgalomban lévő készpénz mennyisége. A pénzügyi szféra digitalizácója következtében a készpénzhasználat ráfordításainak legalább a felét meg lehetne spórolni – fűzte hozzá.

(MTI)

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. december 01. 17:21
Arról nem is beszélve, hogy képmutatás, amikor az állam a készpénzhasználat költségeire panaszkodik ugyanis éppen ő maga szándékosan tartja magasan a költségeket. Egyáltalán nem szempont a készpénzforgalomnál, hogy a legolcsóbb legyen. A készpénzforgalom ugyanis akkor (lenne) a legolcsóbb, ha a lehető legkevesebb darabszámú bankjeggyel oldják illetve csak oldanák meg. Ehhez ugyanis magas címletű bankjegyek is kellenének. Az állam azonban szándékosan nem tart forgalomban értékes pénzéket. Egy darab százezerforintos helyett inkább öt darab húszezerforintost nyomtat és használtat. Na emiatt drága a készpénzhasználat.
Akitlosz
2018. november 29. 23:36
A nem készpénzhasználat drága. Ahhoz kereskedelmi magánbankok kellenek, amelyek meglopják az ügyfeleiket. Régen a bankok kamatot fizettek az ügyfeleiknek azért, ha ők náluk helyezték el a pénzüket. Ma viszont egyszerűen ellopják a bankok az ügyfeleik pénzét és még követelnek mindenféle mondvacsinált "banki költségekre" hivatkozva. Ha az állam nem akar készpénzt, akkor biztosítsa közszolgáltatásként az ehhez szükséges infrastruktúrát! De amíg sápot kell fizetni egy magánbanknak azért, hogy az ember hozzájuthasson a saját pénzéhez, amihez a banknak semmi köze addig marad a készpénz.
Akitlosz
2018. november 29. 20:58
"a készpénzhasználat költsége évente 400-450 milliárd forint" És az elektronikus pénzhasználat költsége mekkora? Valószínűleg sokkal nagyobb, csak azt nem az állam fizeti, hanem a banki ügyfelek. Sőt azt az állam még meg is adóztatja. Tehát az állam a saját költségeit akarja csökkenteni és az adóbevételeit növelni, mindkettő az állampolgárainak a rovására. Miért is lenne ez jó a magyar állampolgároknak?
Himalája
2018. november 29. 17:38
Szoktam figyelni a kriptopénzeket, és sok külföldi cikket, véleményt olvasok róluk, többek között a künböző bankok véleményit is. Elejtettek itt-ott olyan infókat, mely szerint néhány központi bank is fontolgatja a Bitcoin technológiáját felhasználva a Blokchain-t, hogy saját kriptopénzeket hozzanak létre, de úgy módosítva azt, hogy lehetőve tegye a tetszőleges mennyiség előállítasát. A fenti cikkben ez áll: "A pénzügyi szektor digitalizációja jelentősen csökkentheti a készpénzhasználatot, " Lehet, ez a mondat valahogy összekapcsolódik azokkal az infókkal? Egyébként, itt olvasni egy érdekes dolgot a Bitcoinról: https://news.bitcoin.com/the-us-government-is-powerless-to-block-bitcoin-addresses/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!