A bitcoin és az okosszerződések technológiája
A blockchain a bitcoin mögötti technológiaként vált ismertté. Egy elosztott adatbázis, amely egy folyamatosan növekvő, adatblokkokból álló listát tart nyilván. Tekintettel arra, hogy a főkönyv decentralizált (azaz nincs egy központi adatbázis) és a tranzakciókban résztvevők számára publikus, a főkönyv hamisítása és módosítása itt kizárt.
Jelentőségét egyre inkább az okosszerződések (meghatározott feltételek bekövetkezésekor automatikusan megvalósuló szerződések, például örökösödés esetén) és a nagy tömegek digitális azonosítása, nyilvántartása terén látják a szakemberek.
Málta blockchain-szigetté válna
Málta célja az, hogy hivatalos blockchain, kriptovaluta és új digitális pénzkibocsátási központtá váljon. Az ország blockchain-szigetként először szabályozta ezt a területet a júliusban elfogadott és november elején életbe lépő három törvénnyel.
A blockchain-törvények
1. A Máltai Digitális Innovációs Hatóság Törvény (MDIAA)
Az első törvény célja a Máltai Digitális Innovációs Hatóság létrehozása, amely többek között a technológia szabályozási hátterének kialakítását végzi. Azaz a MDIA feladata az innovatív technológiai megállapodások és szolgáltatások fejlesztése Máltán, miközben e területeken felügyeleti és szabályozási feladatokat lát el.
2. Digitális Pénzügyi Eszközökről Szóló Törvény (VFAA)
A második törvényjavaslat célja, hogy szabályozza a kezdeti virtuális pénzeszköz-kibocsátást, azaz a tokenkibocsátást (ICO-t). Szabályozza a közvetítőket is, beleértve a brókereket, a kripto- vagy hibrid cseréket, pénztárca szolgáltatókat, vagyonkezelőket, befektetési tanácsadókat és a virtuális pénznemekkel foglalkozó piaci döntéshozókat. Minden elsődleges tokenkibocsátással foglalkozó vállalatot arra kötelez, hogy részletesen bemutassa az általa elindítandó projektet, vállalkozást, vagyis hozza nyilvánosságra pénzügyi előtörténetét, beleértve a csereügyleteket is (az úgynevezett fehérkönyvben).
3. Az Innovatív Technológiai Megállapodásokról és Szolgáltatásokról Szóló Törvény (ITASA)
Az ITAS-törvény célja az innovatív technológiai megállapodások és az innovatív technológiai szolgáltatók felismerése (megvizsgálni, hogy a kérdéses token valóban innovatív, elosztott főkönyvi technológiának vagy pénzügyi eszköznek minősül-e), engedélyezése és vizsgálata. Tartalmazza, hogy hogyan lehet egy blockchain alapú céget vagy vállalkozást regisztrálni és jogilag elismertté tenni, továbbá meghatározza a kriptotőzsdék regisztrációjának módját.
„Úgy vélem, hogy a blockchain technológia, az elosztott főkönyvi technológia és a kriptopénz az a terület, ahol most az innováció történik, és nagyon örülünk annak, hogy
Málta az első a világon, aki szabályozást nyújt, ezzel először szabályozva az ágazatot”
– mondta Joseph Muscat, Málta miniszterelnöke.
Ellentétben Zuggal (Svájc kriptovölgyével) és Liechtensteinnel, Málta eltérően, átfogó szemléletben tekint a blockchain technológiára, az „első a technológia” megközelítést alkalmazva az egész iparágban. Miközben sok országnak a kriptopénzekből származó pénzügyi nyereség számít, addig a máltai tisztviselők a gyors költségvetési bevételek szerzése helyett a bevezetendő új kriptopénzek mögötti technológiát értékelik alaposan.
Blockchain a gazdaságpolitikában
Málta a helyi politikusok szerint nem rövidtávú nyereségre igyekszik szert tenni a blockchain és elosztott főkönyvi technológiák legális keretbe helyezésével, sokkal inkább az ország hosszú távú technológiai fejlődésének lehetőségét látja bennük. Az EU legkisebb gazdasága diverzifikálni akarja gazdasági szerkezetét, hogy gazdasága több pilléren álljon.
A Máltai Szerencsejáték Hatóság (Malta Gaming Authority, MGA) például már ki is adta iránymutatásait a blockchain és kriptopénz szerencsejáték-ágazatban való alkalmazásáról.