Mi lesz abból, hogy az EU elfogadta az újabb ukrán hitelt? Itt az elemző válasza (VIDEÓ)
Kiszelly Zoltán elmondta, mire lehet elég a 35 milliárd dollár.
A robusztus gazdasági növekedés és a nem teljesítő kinnlevőség-állomány folyamatos csökkenésének hatására ismét élénkül a hitelkihelyezés a közép- és kelet-európai feltörekvő gazdaságokban - közölte pénteken Londonban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A pénzintézet kimutatása szerint Magyarország azon térségi országok között van, amelyekben a legnagyobb mértékben csökkent a problémás banki követelésállomány.
Az EBRD, amely a közép- és kelet-európai bankrendszerek pénzügyi stabilitásának erősítését szolgáló Bécsi Kezdeményezés keretében figyeli a hitelpiaci kondíciók alakulását a térségben, pénteken kiadott friss összesítésében kimutatta, hogy az idén februárban zárult egy évben átlagosan 8 százalékkal nőtt a régiós gazdaságok magánszektorainak folyósított hitelek értéke.
A feltörekvő európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására 1991-ben alapított bank tanulmánya szerint úgy tűnik, hogy a nyugati bankok befejezték kitettségeik leépítését a közép- és kelet-európai gazdaságokban; térségi kitettségük tavaly 630 milliárd dollárnak megfelelő szint környékén stabilizálódott.
Az EBRD szerint ez a feltörekvő európai országcsoport összesített hazai össztermékének (GDP) 15 százaléka. A bank hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a 2008 harmadik negyedévében elért legutóbbi csúcsszint idején a nyugati bankok közép- és kelet-európai GDP-arányos kitettség-rátája 21 százalék volt.
Az EBRD pénteken ismertetett adatai szerint a nem teljesítő banki kinnlevőségek (NPL) összege a közép- és kelet-európai gazdaságokban a tavalyi harmadik negyedév végén 42,8 milliárd euró volt, 15,9 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A pénzintézet hangsúlyozza, hogy a problémás hitelállomány hét éve nem volt olyan alacsony az európai feltörekvő gazdaságokban, mint a pénteki jelentésben vizsgált időszak végén. Az EBRD e jelentésekben mindig a 9-12 hónappal korábbi állapotot méri fel, hogy a térség minél több országából végleges adatokat gyűjthessen.
A pénzintézet pénteki tanulmánya szerint a felzárkózó európai térségben az átlagos NPL-állomány a szektorszintű teljes kinnlevőség-portfolió arányában 5,3 százalék volt a vizsgált időszakban, 1,4 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A nem teljesítő követelésállomány az EBRD kimutatása szerint a tágabb értelemben vett közép- és kelet-európai feltörekvő térség 17 gazdasága közül Magyarországon, Albániában és Szerbiában csökkent a legnagyobb mértékben, 4,2, 6,5, illetve 7,3 százalékponttal.
A magyar bankrendszer kedvező hitelkihelyezési és NPL-folyamataira más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet. A Moody's Investors Service legfrissebb európai szektorjelentésének adatai szerint a közép- és kelet-európai EU-gazdaságokon belül Bulgáriában a legmagasabb, 10,6 százalékos a problémás kinnlevőségek aránya. A magyar bankrendszer bruttó kinnlevőségeinek nem teljesítő hányada a Moody's tanulmánya szerint 8,9 százalék.
A hitelminősítő mindazonáltal a magyar bankrendszerre már csaknem két éve pozitív kilátást tart érvényben, és ezt a minap megerősítette. A megerősítéshez fűzött elemzésében a cég kiemelte, hogy várakozása szerint a magyar bankrendszer szektorszintű nem teljesítő kinnlevőség-rátája a teljes követelés-portfólió 8 százaléka alá csökken 2018 végéig.
A Moody's hangsúlyozta: várakozása szerint a magyar gazdaság élénk aktivitása közepette a magyar bankrendszer hitelkihelyezésének értéke az idén és jövőre is 10 százalék körüli ütemben növekedhet a 2008-as pénzügyi válságot követő évek visszaesése után.
(MTI)