Váratlan pénzcsapot nyitna meg az EU a brit befizetések pótlására

2018. március 28. 18:50

Az Európai Bizottság jelentős részben az euróövezeti bankjegykibocsátás hasznából fedezné az uniós költségvetésben a Brexit, a brit EU-tagság jövő évi megszűnése miatt keletkező bevételkiesést – értesült a Financial Times szerdán. A pénzteremtésből származó profitot eddig az eurózóna jegybankjai között osztották szét, most viszont lehet, hogy többen kapnak belőle.

2018. március 28. 18:50
null

A londoni üzleti napilap uniós forrásai szerint az Európai Bizottság a kieső brit befizetések pótlásának lehetséges módozatai között vette fontolóra az euróövezeti jegybankok úgynevezett szeniorázs-profitjainak – vagyis a pénzteremtésből származó nettó eredményeinek – átterelését az EU-költségvetésbe.


A Financial Times beszámolója szerint a bizottság úgy számol, hogy ebből a forrásból a következő költségvetési időszak hét évében összesen 56 milliárd euró bevétel származhat.

Nagy-Britannia jelenleg az Európai Unió második legnagyobb nettó költségvetési befizető tagországa, ám jövő márciusban kilép az EU-ból.

Az EU-val szembeni brit pénzügyi kötelezettségekről Theresa May brit miniszterelnök nemrégiben azt mondta: nem szeretné, ha Nagy-Britannia EU-partnerei attól tartanának, hogy a brit EU-tagság megszűnése miatt többet kellene befizetniük az Európai Unió költségvetésébe, vagy onnan kevesebbet kapnak. Ez azonban csak a már meglévő és a brit EU-tagság megszűnésének napjáig keletkező brit hozzájárulási kötelezettségek kifutásáig érvényes, az EU következő költségvetési évétől Nagy-Britannia már nem lesz teljes körű befizető.

Az euróövezeti jegybank (EKB) a szeniorázs-profit több mint 90 százalékát szétosztja a 19 valutauniós tagállam jegybankjai között, de a Financial Times EU-forrásai szerint az Európai Bizottság a brit befizetés gyors és könnyen elérhető pótlásaként vette fontolóra ennek az összegnek az átterelését az uniós költségvetésbe.

Az értesülésre reagálva az EKB közölte a londoni lappal, hogy profitja elosztási módjának bármilyen változtatásához az euróövezeti jegybanki törvény módosítására lenne szükség.

(MTI)

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. április 06. 11:37
Igen. Sőt ma már csak nyomtatni sem kell a pénzt. Az euró úgy keletkezik, hogy az európai központi Bankban egy alkalmazott számokat pötyög be egy számítógép billentyűzetén. Azaz a semmiből. Sem érték, se munka, se áru se semmi nincsen mögötte. Tiszta profit a banknak az eurózóna lerablása árán. Minden forgalomba hozott fedezetlen új pénz csökkenti a már forgalomban lévő régi pénz értékét, azaz pénzt vesz ki mindenkinek a zsebéből, akinek eurója van, anélkül, hogy észrevenné, mert a pénz ugyan ott marad a zsebében, csak már nem ér annyit. Ezért sem jó ötlet csatlakozni az eurózónához. Nem stabil, nem jó pénz. A semmiből teremtik, és lerabolják vele az egész nagy eurózónát. Nem akarnak jobb pénzt csinálni az euróból, mint amilyen a dollár, mert egyrészt kapzsik, másrészt félnek az Amerikai Egyesült Államoktól.
szandi-mandi
2018. április 01. 00:23
Inkább a seniorage bevételt csökkentenék az EKB-ban, olcsóbb finanszírozást biztosítva.
istvánkeve
2018. március 31. 18:38
A régi vicc, a tanácstalanok szájából: "Több mézet a madzagra!"
Karvaly
2018. március 29. 13:47
"euróövezeti bankjegykibocsátás hasznából" - magyarul az eddigi adóbevételből származó pénzt nyomtatottal pótolnák?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!