A pénzzé válás útjának buktatói
A probléma gyökere abban van, hogy a bitcoin pénzforgalmi, informatikai szempontból talán jól, pénzelméleti és makropénzügyi szempontból viszont igencsak tökéletlenül lett megalkotva. Alapvetően rendelkezik azokkal a tulajdonságokkal, amelyekkel egy pénznek bírnia kell: homogén, kellően osztható, könnyen felismerhető, szállítható, tartós, továbbá ritkaságából eredően különleges eszköz.
Ez azonban nem elég ahhoz, hogy a pénz alapvető funkcióit (lásd keretes írás) be tudja tölteni.
A pénz három funkciója: értékmérő, forgalmi eszköz és értékőrző. A pénzt értékmérőként használva egyszerűen válik összehasonlíthatóvá és összegezhetővé különböző javak hasznossága. Nemcsak az árakat fejezzük ki pénzben, hanem a jövedelmek, adósságok kifejezése, a számlák vezetése is pénzben történik. A pénz ebben az értelemben elszámoló egység, a gazdasági szereplők döntéseit meghatározó kalkulációk mérőeszköze. A pénz forgalmi eszköz, azaz közvetítő szerepet tölt be a gazdasági ügyletek során, amelyeknél a pénzt azért fogadják el fizetésként az ügylet szereplői, mert alkalmas arra, hogy egy másik ügyletben ugyanezt a szerepet betöltse.
Nyilvánvalóan mindkét említett funkcióhoz az szükséges, hogy az egymást követő ügyletekben változatlan bizalmat kapjon a résztvevőktől, azaz a pénz megőrizze az értékét. Ezt a szerepet értékőrző funkciónak nevezzük. A pénznek értékállónak kell lennie, alkalmasnak kell lennie a felhalmozásra, azaz pénzügyi eszközként való használatra. Attól, hogy értékőrzők, a pénzügyi eszközök még nem alkalmasak pénzként való használatra. Értékük ugyanis bizonytalan, piaci tényezőktől (kereslet, kínálat, várakozások) függ, fizetni ezért csak veszteség terhe mellett lehet velük. Valójában a pénz az egyetlen olyan dolog, amely értékőrző abban a tekintetben, hogy minden pillanatban névértékével azonos értékben használható fel a fizetésekre.
Miközben a bitcoin értékőrző ugyan, jelenleg azonban a pénztől elvárt értékállóságot nem tudja biztosítani.
Miközben a bitcoin értékőrző ugyan, jelenleg azonban a pénztől elvárt értékállóságot nem tudja biztosítani. A bitcoin, mint pénzügyi eszköz népszerűségében és terjedésében a már említett tényezők mellett szerepet játszott az is, hogy tulajdonlása teljesen anonim módon megvalósítható. A kriptopénzek a mai világban – a készpénzen kívül – gyakorlatilag az egyetlen bemutatóra szóló befektetési formát jelentik. A készpénzzel szemben jelentős előnyeik vannak a felhalmozás és felhasználás praktikus voltát tekintve. Vagyis befektetést és anonimitást kínál egyszerre. Ez a tulajdonsága persze már a feketegazdaság és a bűnözés világába is vezet, de hangsúlyozni kell, hogy nem kizárólag ezért preferált, ahogy az is nyilvánvaló, hogy az elmúlt időszakbeli sikere döntően nem is ennek köszönhető. Ahogy a bitcoin, mint pénzügyi eszköz iránti kereslet átlépte a kritikus tömeget, az árfolyam rakétaként emelkedni kezdett.