Ilyet még senki nem csinált: a cseh jegybank eurómilliárdokért venne bitcoint
2025. február 06. 10:13
A központi bank elnöke is tudja, hogy kétesélyes a dolog, de nem tágít, és a nemzeti vagyon 5 százalékáért tervez kriptovalutát venni. Vagy bejön, vagy nem.
Formabontó és egyedi ötlettel állt elő Aleš Michl, a cseh jegybank elnöke. Eddig a nyugati központi bankok közül senki nem nyúlt a kriptovalutákhoz, ő azonban éppen azt tervezi, hogy a 140 milliárd eurós állami vagyon öt százalékát bitcoinba fekteti. Bár elismeri az eszköz bizonytalan ármozgását, mint mondta, a befektetők egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a digitális fizetőeszköz iránt, a Blackrock és más alapok pedig már a tőzsdén is alkalmazzák azt. Arra is rámutatott, hogy Donald Trump gyakorlatilag kormányzati szintre emelte a kriptobefektetési stratégiát, ez a fajta védelem pedig tovább növeli a kriptovaluták értékét, vagyis – mondta Michl – a diverzifikációhoz nagyon is jó eszköznek tűnik.
A csehek a jegybankok számára ismeretlen terepre lépnek. A központi pénzintézetek a konzervatív eszközökre esküsznek, például amerikai kincstári kötvényeket vásárolnak. Az Európai Központ Bank tavalyi értékelésében óvatosságra intette a jegybanki elnököket a kriptovalutákkal kapcsolatban. A vezető közgazdászok akkor úgy vélték, hogy „a bitcoin valós értéke még mindig nulla, így sem fizetőeszköznek, sem befektetésnek nem alkalmazható”. Joachim Nagel, a német jegybank elnöke egyenesen „digitális tulipánláznak” titulálta a kriptokereskedelmet, utalva a Hollandiában 1636 decemberétől 1637 februárjáig tomboló árrobbanásra, amelyben a divat miatt kialakult virágok egyetlen hagymájáért vagyonokat fizettek az emberek – majd vesztették el a befektetéseiket, amikor a hóbort és az árfolyam lecsillapodott.
Vannak azonban kivételek, igaz, nem a nyugati intézeteknél: El Salvadorban a kriptovaluták 2021-ben törvényes fizetőeszközzé váltak. A jegybank 6048 bitcoint őriz, ami nagyjából 621 millió dollárnak felel meg. A Nemzetközi Valutaalapnak azonban nem tetszett a diverzifikáció új formája, így az ország visszafogta az ilyen irányú ambícióit, hogy az IMF-fel egyáltalán el tudja kezdeni a finanszírozási tárgyalásokat.
Michl nem igazán nyugtalankodik a figyelmeztetések miatt. Mint mondta, tudja, hogy ingoványos talajra lép, ám ettől – már csak befektetési bankár múltja miatt is – nem riad vissza. Szerinte ötletét a következő években több központi bank is követni fogja, hiszen az alapkezelők és a kereskedelmi bankok is portfóliójuk részévé tették a kriptobefektetéseket.
Lutri vagy stabilitás?
Michl tisztában van azzal, hogy az ötlete akár rosszul is elsülhet, és a kriptoberuházás végül nyereség helyett veszteséget okoz. Ám – mint mondta – a csehek belefutottak már néhányszor rossz befektetésekbe, például az Enron vagy a Wirecard részvényeinek vásárlásával (mindkettő óriási botrányok között múlt ki a tőzsdén), így van némi tapasztalatuk a rizikós területeken. Érvei közé tartozik az is, hogy a cseh jegybank 140 milliárd eurónyi tartalékaiból az 5 százaléknak a kriptopiacon olyan súlya lesz, hogy az önmagában kedvezően befolyásolja majd a bitcoin árát.
Ehhez fontos adalék, hogy Csehország egyike annak a hét államnak, amely nem tagja az eurózónának. Petr Pavel cseh elnök újra és újra sürgeti az átállást, Michl azonban nem lát arra lehetőséget, hogy a koronát belátható időn belül leváltsák. Mint mondta, a jegybank mozgástere így egyébként is sokkal nagyobb: a monetáris politikai függetlenség olyan lehetőségeket ad az infláció elleni küzdelemben, amelyeket az euró esetében sokkal nehézkesebben lehetne alkalmazni.
Kapcsolódó:
Fotó: Goodfon
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Donald Trump bejelentése sokkolta a pénzpiacokat: öt kriptovaluta – Bitcoin, Ethereum, XRP, Solana és Cardano – bekerül az Egyesült Államok új stratégiai tartalékába. A hír hatására a piac kilőtt, a Bitcoin és az Ethereum árfolyama 10 százalékkal emelkedett, a teljes kriptovaluta-piac értéke pedig percek alatt 200 milliárd dollárral bővült. Trump célja egy kriptobarát szabályozás bevezetése, miközben leállítja a digitális dollár fejlesztését és megszünteti a kriptotőzsdékkel szembeni vizsgálatokat. Az USA ezzel új korszakot nyithat a digitális pénzügyekben, amely világszerte átrendezheti a gazdasági erőviszonyokat.
A walesi férfi korábban is tett ajánlatot a szeméttelep feltárására, annak ellenére, hogy semmi nem garantálja, használható formában kerül elő az adathordozó.
Világgazdasági összeomlás, hiperinfláció, háborús fenyegetés – Robert Kiyosaki sötét jövőképet fest. Mit ér a pénzünk manapság? Az arany és a bitcoin mentőöv lehet? Vajon tényleg a pénzügyi rendszer végóráit éljük?
folyt. 2
Szívesen venném egy olyan hozzáértő válaszát arról, hogy pl. mikor válik a Bitcoin grafikonján lévő "hullámok" finanszírozása a bálnák által már vállalhatatlanná.
a Bitcoinról a következő régi mese jutott az eszembe:
Volt egy őserdei falu, ahova betévedt egy idegen és azt mondta, minden majomért ad 5 pénzt. Gyűjtötték is a majmokat rendesen, nemsokára alig maradt az erdőben. Akkor az idegen felemelte a majmok árát 15 pénzre.
Erre tényleg eltüntek a majmok az erdőből!
Ekkor az idegen bejelentette, hogy el kell mennie egy időre, de amikor visszatér újra vesz majmokat, mostmár 25 pénzért.
Volt egy megbízottja, aki vigyázott a majmokra, egy nap körbeszólt, hogy kevés a helye már, meg sokba is kerül a majmok etetése, elad belőlük 15 pénzért, de milyen jó üzlet lesz eladni majd 25-ért az idegennek!
A jó üzlet reményében a falusiak mindenüket pénzzé tették és vásárolták a majmokat.
Telt, múlt az idő az idegen nem jött, sőt a megbízottja is elment.
És nem maradt más a faluban, csak rengeteg majom és nagyon szegény emberek.
A Bitcoin is behatárolt számú, csak néhány "bálna" alakítja gyakorlatilag az árát, és egyre feljebb srófolják.
.
synthetic: " Sajnos én sosem kaptam, így amíg a fidesz engedi, ide tudok írogatni. ❤️"
hogy-hogy? Hát itten nagy dittatúra van, avagy mégsem? Enyhítő körülmény , hogy azzal a szép színes szívecskével kifejezte ez iránti köszönetét is.
Mégis, hogy sikerült Tóni éberségét kijáccania?
»synthetic
2025. február 06. 10:24
A felcsúti lótolvaj közpénzen vesz mindent a pereputtyának, legyen az bitcoin, föld, felhőkarcoló.«
Kiszámoltad már, hogy meddig tudsz még ide járni most, hogy megszűnt az USAID apanázsod?