Az aranystandard, Bretton Woods és a fiat pénz
A második világháború utáni pénzügyi rendszerek jelentős változásokon mentek keresztül, amelyek alapvetően befolyásolták a pénz értékének meghatározását. A mai, modern, úgynevezett fiat pénzrendszerek már nem aranyalapúak, a pénzeink nem válthatók fix, rögzített áron aranyra vagy ezüstre. A mai fiat pénz kialakulását közvetlenül megelőzte a Bretton Woods-i rendszer, amely egyfajta átmenetet jelentett az aranystandard és a modern gazdaságok között.
Az aranystandard rendszere
A 19. század végétől az első világháborúig, majd részben a két világháború közötti időszakban a világ számos országa az aranystandardot alkalmazta. Ez azt jelentette, hogy az egyes országok valutái közvetlenül aranyhoz voltak kötve. Például az amerikai dollár esetében rögzítették, hogy 1 uncia arany ára 20,67 dollár. Hasonlóan a brit fontnak vagy más európai valutáknak is fix aranyfedezete volt.
E rendszernek nagy előnye volt, hogy biztosította a valuták értékének stabilitását, hiszen a pénzkibocsátást szigorúan az adott ország aranytartaléka korlátozta. Ugyanakkor a globális gazdasági bővülést is akadályozta, mert az aranykészletek végesek voltak, így a pénzkínálat növekedése is erősen korlátozott maradt.
A Bretton Woods-i rendszer (1944–1971)
A második világháborút követően az USA kiemelkedő gazdasági és pénzügyi helyzete lehetővé tette, hogy a dollár globális tartalékvalutává váljon. A Bretton Woods-i rendszerben az amerikai dollárt rögzítették az aranyhoz (1 uncia arany = 35 dollár), míg a többi ország valutáját fix árfolyamon kötötték a dollárhoz. Így például a brit font, a nyugatnémet márka vagy a francia frank értéke közvetetten az aranyhoz kapcsolódott, de valójában a dollárhoz való árfolyam határozta meg azokat.
Ez a rendszer stabilitást nyújtott a nemzetközi kereskedelemben, és lehetővé tette a világgazdaság újjáépítését, ám az 1960-as évekre egyre inkább fenntarthatatlanná vált. Az USA jelentős dollármennyiséget bocsátott ki, miközben az aranytartalékai nem növekedtek ezzel párhuzamosan. Egyre több ország, például Franciaország, kezdte megkérdőjelezni a dollár értékének fenntarthatóságát, és aranyra váltotta a dollártartalékait.
A mai modern, ún. fiat pénzrendszer kialakulása
1971-ben Richard Nixon amerikai elnök megszüntette a dollár aranyhoz való kötését. Ez az úgynevezett „Nixon-sokk” alapvetően megváltoztatta a globális pénzügyi rendszert. A dollár (és vele együtt több más valuta) innentől kezdve elvesztette az aranyfedezetét, és értékét már kizárólag a kereslet-kínálat határozta meg a devizapiacokon.
Ez a változás létrehozta a mai fiat pénzrendszert, ahol a pénz értéke nem belső értéken (pl. arany), hanem az állam garanciáján és a társadalom bizalmán alapul. Például az amerikai dollár, a brit font, az euró vagy a japán jen ma már egyetlen fizikai árucikkhez sem kötött. Ígyaz infláció és az adott ország gazdaságpolitikája nagyban befolyásolja e valuták vásárlóerejét.
A Bretton Woods-i és az aranystandardrendszerek tehát a nemzeti valutákat az aranyhoz kötötték. Ez biztosította az értékstabilitást, de korlátozta a pénzkínálat növekedését. Az 1970-es években az aranyalapú rendszerek végleg megszűntek, helyüket a fiat pénzrendszer vette át, amely lehetővé teszi a központi bankok számára, hogy a pénzkínálatot gazdasági célok szerint szabályozzák.
Ma azonban már a pénz értéke teljes mértékben a bizalmon alapul: az emberek azért fogadják el a forintot, a dollárt vagy az eurót, mert bíznak az adott ország gazdasági stabilitásában és az intézmények működésében. Ez nagyobb rugalmasságot ad a gazdaságpolitikának, de gazdasági válságok idején meg is nyitja az utat az infláció és más pénzügyi instabilitások előtt.