Magyar euró: se vele, se nélküle – de inkább vele!

2017. december 06. 13:56

Önmagában az eurózóna tagság a külső sokkokhoz való alkalmazkodásban semmiképp nem jelent hátrányt.

2017. december 06. 13:56
Magas István

„Arra a még nehezebb kérdésre, hogy a monetáris függetlenség teljes feladása, és az eurózónához való csatlakozás az ellenálló-képesség szempontjából milyen konkrét, számszerűsíthető előnyökkel illetve hátrányokkal járhat Magyarország számára, csak az általunk bemutatott országok eseteire való hivatkozással tudunk felelni: önmagában a teljessé váló pénzügyi integráció és vele az eurózóna tagság a külső sokkokhoz való alkalmazkodásban semmiképp nem jelent hátrányt.

Sőt, inkább nagyobb védelmet jelenthet. Ugyanakkor euróval is lehet mély válságba zuhanni, lásd Görögország esetét. Euró nélkül is lehet kiváló sokktűrő képességet kialakítani, erre viszont Dánia és Csehország mutatott példát. A devizaárfolyam leértékelődésével összefüggő export-versenyképességi szintek befolyásolhatóságának az eltűnése valóban jelenthet némi negatív hatást, amennyiben az eurózónában már csak a belső leértékelési mechanizmusok eszközeire lehet – szükség esetén – támaszkodni. De a versenyképességi hátrányok kompenzációja, netán eltüntetése pusztán a devizaárfolyamok alakítása által, hosszútávon, elméleti szinten sem ajánlott. Ezért talán megkockáztatható, hogy a jóval stabilabb és a külső sokkoknak jobban ellenálló Csehország mellett Magyarország is több előnyt tud majd realizálni az euróövezetben, mint amennyi korlátozást a pénzügyi függetlenségében kénytelen lesz elszenvedni.”

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2017. december 27. 19:07
Még az egyszerű angol paraszt is azt mondja: If in doubt, don't. Ha kétséges, ne csináld.
qwrtzq
2017. december 25. 10:53
nagy kár, hogy aranyat tartani hosszútávon kb annyiba kerül, mint a pénzügyi sokkból kilábalni
istvánkeve
2017. december 25. 10:53
Mielött a döntést az egyik, vagy a másik oldalra preferálnánk, meg kellene ismernünk a "mumust", a krízis természetét. Ez az EURO-zónán belül keletkezik (amit én valószínünek tartok), vagy azon kívül. Az elsö esetben csak kalandos természetü és nagyon merész politikusoknak javasolnám, hogy a belépést siettessék.
Akitlosz
2017. december 25. 10:52
A külső pénzügyi sokkok elleni védelmet az jelentené, ha Magyarország aranyat vásárolna (vissza) és tartana az országhatárain belül és ugyan nem az eurózóna tagság. De nem muszáj ragaszkodni csak az aranyhoz. Ezüst, platina, palládium is megteszi. Ha ilyenekből van elegendő az országban, akkor soha az életben nem lesz Magyarországon pénzügyi sokk külső okokból. A felelőtlen hazai politikusok pénzszórásától és annak következményeitől persze ez sem véd meg. Már azért is gyanúsak a Fidezs hatalom sikerpropaganda jelentései, hogy bár jó sok mindenre költik a pénzt, még a Nemzeti Bank is, de a nemzet aranyát csak azért sem hajlandóak visszavásárolni. A zongoravásárlás biztos fontosabb és hasznosabb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!