Karácsony és a Tisza párt csődbe vitte Budapestet, az ország leggazdagabb önkormányzatát, az otthonunkat

A költségvetés törvénytelen.

Az ország matematikatanára, akinek könyvét még az űrben is emlegették, tavaly 97 évesen szenior országos bajnok lett 100 méteres síkfutásban. Obádovics Gyulával hosszú és kalandos életpályájáról balatonszárszói házának teraszán beszélgettünk saját készítésű diólikőrje és bora mellett.
Obádovics J. Gyula
1927-ben született Baján. Természettudományi, műszaki doktor, a matematikatudományok kandidátusa, tanszékvezető egyetemi tanár, professor emeritus. 33 könyv, 30 egyetemi jegyzet és közel 60 tudományos publikáció szerzője. Számos kiadást megért Matematika című tankönyvén nemzedékek nőttek fel. A számítástechnika-oktatás hazai megszervezője, s neki köszönhetjük a mérnökképzésben a korszerű matematikaoktatás bevezetését is.
Ön az eddigi újságírói pályám legidősebb alanya. A háborús nemzedékből voltak már páran, de ön – ha már bort kóstolunk – egy évtizeddel korábbi „évjárat”. Milyen volt kamaszként megélni a világégést?
Akkoriban éppen tanítóképzőbe jártam, ami állami líceumként is működött. Felvidék, Észak-Erdély és Délvidék visszacsatolása után, 1942-ben szerettem volna líceumi érettségit szerezni, de egy rendelet miatt mindenkit tanítóképzőssé nyilvánítottak, mert nagy szükség volt tanítókra. A negyedik év végén, 1945-ben elhatároztam, hogy nem leszek tanító, hanem egyetemre megyek. Az osztályfőnököm irodalom szakra biztatott, mivel szavaltam és sok verset írtam. Eredetileg nem akartam továbbtanulni, mert megszerettem a mezőgazdasági munkát; otthon akartam maradni Baján, de apám közölte, hogy a tizenkét hold föld nem tart el mindannyiunkat.
Hogy sikerült végül érettségit szereznie?
Nem volt egyszerű. A fiúknak ugyanis hivatalosan nem engedték az érettségit, csak a lányoknak. Emiatt írtam egy dühös levelet az ifjúsági lapnak. Nem tudom, hatott-e, de májusban az oktatási miniszter, Ortutay Gyula közölte, hogy a fiúk is érettségizhetnek. Négyen ragaszkodtunk hozzá, így végül szeptember közepén sikerült levizsgáznunk.
Mit szólt a család, hogy egyetemre akar menni?
Anyám sírt, apám pedig ellenezte, mert ő azt szerette volna, ha befejezem a tanítóképzőt. Végül azt mondta: „Addig haza ne gyere, amíg kenyér nincs a kezedben.” Így indultam el Budapestre – egy fogkefével, némi fogporral és egy alsónadrággal a táskámban.