Gének vs. önrendelkezés

2024. november 28. 03:55

Létezhet-e személyes autonómia, ha minden idegsejtünk működését a múlt határozza meg? Hogyan befolyásolja a döntéseinket a hormonháztartásunk, a bélflóránk és a környezet, amelyben családunk generációi a születésünk előtt éltek? A Stanford Egyetem agykutatója szerint az élet egyenletében nincs hely szabad akaratnak.

2024. november 28. 03:55
Böszörményi-Nagy Gergely
Böszörményi-Nagy Gergely

A szerző a Brain Bar jövőfesztivál alapítója

Robert Sapolsky az orvostudományokban világelső egyetem, a kaliforniai Stanford neuroendokrinológusa. Az idegtudomány e fiatal területe az agy és a mirigyek (pajzsmirigy, petefészek, mellékvese stb.) közötti kapcsolattal foglalkozik – egyszerűbben fogalmazva azzal, hogyan tud az agy életben tartani bennünket. Szerzőnk nem „csak” laboratóriumi tudós: három évtizedet töltött Afrikában vadállatok tanulmányozásával… De hogyan kerül e látszólag távoli témakör a Mandiner hasábjaira?

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagoly-29
2024. november 28. 07:20
Ne essünk át a ló túlsó oldalára! Huxley után a biológia folyvást az élővilág adaptációjáról/alkalmazkodó képességéről papol, miközben ez a képesség csak az embernek s pár igen intelligens állatfajnak (nekik csak részben) adódott meg a természet által! Ez a képesség ugyanis az előre látást/jövőbe látást, tehát a tudatos cselekvést jelenti! Az élővilág más tagjai nem alkalmazkodnak a környezeti változásokhoz, hanem véletlen mutációk által megjelenő genom változatok révén tudják ezeket túlélni! A változékonyság következtében megjelenő új egyedek ugyanis képesek beilleszkedni az új feltételek közé és ezt tovább is örökitik az utódok számára. Az ember pedig az agyműködése révén képes előre látni a tetteinek/viselkedésének a következményeit! A buta embereknek pont ezt a hiányosságot szokták felróni! A cikk szerzője az állati viselkedésmódot akarja az embernél kimutatni, pedig hát az ember pont attól ember, hogy ezen túl tudott lépni s képes előre látni a tettei következményeit!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!