Nógrádi elárulta: ezért lenne ideális hely Budapest egy Trump-Putyin találkozóra
A szakértő abban is biztos, hogy Volodimir Zelenszkijt nem hívnák meg a tárgyalásra.
A magyar embereket célozza a Budavári Palota újjászülető kulturális élete.
Fotók: nagyonvar.hu
Budavár, a ma nagy építkezéseket megélő, hazai és külföldi turisták tömegeitől hemzsegő látványosság egykor maga volt Buda, a Magyar Királyság fővárosa. Királyi parancsra született, de aztán önálló életre kelt, organikusan fejlődő, jó időket és rossz időket egyaránt megélő polgár-, katonai- és hivatalnokváros a magyar királyok hatalmas palotája mellett.
Tele lakókkal, polgárokkal és szolgáikkal, kereskedőkkel, iparosokkal és családjaikkal: Buda élt.
Aztán elpusztult, és aztán újjászületett, megint élni kezdett. Igaz, a 20. század elejére, miközben Pest fókusszal kinőtt a semmiből Budapest, az ország régi-új fővárosa és nemzetközi szintű metropolisza, Buda vára elkezdett Csipkerózsika-álmába süllyedni. A két háború között még továbbra is a magyar állam szimbolikus és gyakorlati központja volt, de a régi idők városi létének már vége volt az leköltözött a túlparti sugár- és körutakra.
Jött aztán a Kádár-korszak, húsz évnyi rom-időszak után még húsz évnyi múzeumi fókuszú fejlesztés, s Budavár lett az ország egyik kirakathelyszíne, turistamágnese, kevés kiváltságos lakóval, akik még mindig ott élhettek a középkori eredetű utcákon.
S mi a helyzet most? Steril turistadesztináció marad a felújítások közben és azok után Buda vára, vagy valódi élettel telik meg ismét? Az újmódi fesztiválok korszakában, és azok tanulságait is leszűrve örvendetes azt látni, hogy
a nagybetűs élet újra beköltözik az ódon város- és házfalak közé.
Míg hagyományosan Pest belvárosában fejlődnek ki, majd múlnak el bulinegyedek, a fiatalabb nemzedékeknek talán nem is jut eszébe, hogy Buda Várába is lehet menni szórakozni, kikapcsolódni. És a Várban kikapcsolódni világnézet.
Nem kevesen vagyunk, akik évente egyszer-kétszer felzarándokolnak a Tóth Árpád sétányra, hogy a Vár nyugati fertályán csodálkozzanak rá a minden szezonban hangulatos fasorokra, a városra lenéző öreg házakra és a budai kilátásra magára. Errefelé található a budavári Lovardával egyidőben rekonstruált Karakas Pasa tornya, mellette a Török kerttel és rózsabokraival, fügefáival, mór mintázatú díszszökőkúttal. A budavári hegyoldalon egykor, mint a környékbeli hegyek nagy részén, szőlőbirtokok sorakoztak. A hely szelleméhez kapcsolódva ide költözött a „Wibe&Wine* A Budai Borszalon” szűkebb körű rendezvény, ahol a borkóstolást az élő zenével társítják. Kassai Endre, a program megalkotója elmondja: „Itt nem a mustfokról és a tanninokról beszélgetünk, hanem a borász személyes motivációit, gondolatait igyekszünk feltárni, megismerni őt a borkészítésen túl is”.
Életre kelt a Budavári Palota előtti térség, a Savoyai-terasz is. Esténként huszonévesek táncolnak az MNG előtt kedvenc zenéikre tíz óráig,
és utána is sokáig fent maradnak, hogy a város felett kitáruló miliőben élvezzék a társasági életet.
„Az emberek gondolkodásában régóta az él, hogy a Budai Vár a turistáké, ezért ritkán jönnek fel ide. Több száz olyan fiatallal találkoztunk, akik budapesti létük ellenére sohasem jártak még a Palotanegyedben, akadt olyan, aki nem tudta, hogyan kell a Várba feljönni. A Nemzeti Hauszmann Program alapvetése, hogy a Várat nem a turistáknak hoztuk létre. Az általunk megalkotott programsorozatnak is az a lényege, hogy a magyaroknak ismét kedvelt kikapcsolódási helyszíne legyen a Vár és azt kell látnunk, hogy az idei nyárra sikerült ezt a tervünket teljesíteni” – mondja a Jazz&Wine ügyvezetője, Sára Tibor, aki arra is emlékeztet, hogy hagyományosan a Palotanegyed igazgatási terület volt. „Elsősorban az önszerveződő fiatalok közössége fedezte fel magának a legendás Ifjúsági Parkot, a történelmi városrész utoljára ekkor volt vonzó a fiatalok számára.” A Savoyai-teraszon ma a csellóművésztől a cigányzenekaron át számtalan vendégművész szórakoztat, de a dj-k kiválasztására is nagy hangsúlyt fektetnek.
A csöndes, zárt Oroszlános Udvarba is életet vittek a szervezők,
itt kezdődött el a Budavári Kertmozi, amely szeptember végéig kultikus, közönségfilmek vetítésével várja a filmek szerelmeseit. A tervek szerint nyitnak a magyar filmek felé, sőt online közönségszavazással állítják össze a moziműsort. Innen az Oroszlános Udvarból újabb kávézóba érkezünk. A Szent István Kávéházba az irodalmi kávéházak szellemiségének ihletésében szűkebb együttlétben gondolkodtak a szervezők. Ez a Történelmi Kaszinó otthona, ahol művészettörténészek, történészek meghívásával egy-egy téma köré rendeznek beszélgetéseket. A tervek szerint folytatódni fog és ki is bővül, a szervezők az Országos Széchenyi Könyvtárba vagy a Budapesti Történeti Múzeumba szeretnék bevinni a szellemi találkozókat.
Ha a várbeli minőségi kulturális eseményeket maguk a magyarok, budapestiek és ide kiránduló vidékiek is felfedezik maguknak, akkor új és jó egyensúlyok alakulhatnak ki a jelenleg napról napra épülő, háború előtti fényét hosszú évek munkájával majdan visszanyerő Budai Várban.