De ki volt Gavrilo Princip?
A gyilkos-forradalmár-hazafi-szegénylegény sorsa „születésétől a haláláig betegségről, nyomorról és magányról szólt”, írják róla. Röviden: 1894-ben született egy eldugott bosnyák falucskában, a boszniai szerb kisebbséghez tartozott, egy olyan klánhoz, amelyik évszázadok óta itt élt.
Princip szülei jobbágyok voltak, minden bevételük harmadát be kellett szolgáltatniuk a földesuruknak,
tudjuk meg, ami az elégnél is többet elmond arról, milyen
indulatok halmozódhattak az ifjú Gavrilóban a hatalmasságok ellen.
Életrajzírói szerint gyenge volt a paraszti munkákhoz, így megengedték neki, hogy kilencéves korától iskolába járjon. Kiváló tanuló lett, elmerült az irodalomban, romantikus eszmékről olvasott, fiatalon találkozott a szerbek szabadságeszméivel. Szerbia a születése előtt szabadult fel az ottomán uralom alól, az elnyomás emléke még friss volt. Apja is harcolt a törökök ellen a szerb és bosnyák felkelések idején – bőven jöhetett innen érzelmi muníció.
Tizennégy éves volt, amikor a Monarchia tejesen beolvasztotta a már addig is hozzá tartozó Bosznia-Hercegovinát (1908). A közfelháborodás Principet is magával ragadta, megindult a radikalizálódás útján. A többit lényegében tudjuk.
A történészek hangsúlyozzák: Gavrilo Princip személye máig megosztja a Balkán országait.
Nemzeti hősként, Jugoszlávia egyik alapító atyjaként tisztelik, mások aljas terroristának, a háború kirobbantójának, nacionalista gyilkosnak látják.
Sokat mondó, hogy a véleménykülönbségek etnikai vonalak mentén húzódnak. A szarajevói házat, ahol élt, a huszadik század különböző rezsimjei hol lebontották, hol emlékhelyként építették újjá.
Ami biztos, hogy nem Gavrilo Princip robbantotta ki a világháborút, az ő gyilkossága csupán ürügy volt. Szerény véleményem szerint háborúk esetén
a háttérben, ahogy mindig – háromezer éve, háromszáz éve és most, 2024-ben is – a gátlástalan nagyhatalmi érdek tombolt, tombol, pár figurával az élen mindegyik oldalról.
Ezeknek az alakoknak az ilyen vagy olyan ideológiától átitatott döntéseitől függ a többi milliárdok élete. A ravaszt persze nem nekik kell meghúzni. Mindig jön egy szerencsétlen, aki megteszi helyettük.