A film sok mindent bemutat abból, milyen a megtérés és a pappá válás rögös útja, amelyet esetünkben értetlenkedő szülők, egy csalódott szerelmes nő és egy féltékeny növendék társ szegélyez, de
a középpontba az kerül, hogyan tekint a keresztény ember a szenvedésre.
Stuart Long ugyanis vallotta, hogy betegsége jobb emberré tette, és ezt bizonyára mások is így gondolták: a rehabilitációs központban, ahová romló állapota miatt került, gyóntatóként és lelkivezetőként szolgált és nagy népszerűségre tett szert a hívek körében. Erős hitével, amelyen még szenvedései sem gyengítetettek, végül sikerült saját szülei életét is megváltoztatnia. Ha már itt tartunk,
Stuart padlóra került apját Mel Gibson alakítja, aki igen jól ismeri, milyen padlón lenni és felkelni onnan.
A legfontosabb mondat abban a fanyar humorral átitatott párbeszédben hangzik el, amelyet Stuart folytat anyjával a szomorú diagnózis után.
A megtört anya arról győzködi fiát, hogy a hátralévő időben csináljon olyan dolgokat, amiket szeret, hagyja ott a szemináriumot, költözzön haza, lógjon a haverjaival, egyen jókat, még azt is felveti, hogy újra elkezdhetne bokszolni, pedig arról mindig le akarta beszélni.
„Vegyük Máriát! Simán végignézte, ahogy keresztre feszítik a fiát” – válaszolja Stuart.
Az anyjának viszont elfogy a türelme és a fogai között sziszegi: „az csak egy kib*szott mese!”
„Mindent odaadtál az Istenedért. Mit tesz cserébe? Megbüntet” – mondja.
Stuart viszont tudja a választ:
Ha Isten megsebez, azzal közelebb szólít magához”.
„Nincs ennél közelebb, már együtt alszotok az istenverte ágyadban! Nem köthettetek volna alkut, hogy hagy téged élni, te meg a köcsöge leszel, máskülönben máshol végezze a dolgát?” – veti fel kétségbeesetten az anya, akiről nehéz eldönteni, hogy gúnyolódik, vagy tényleg a legabszurdabb ötletek is eszébe jutnak, csak, hogy ne kelljen szembenéznie a szomorú ténnyel: hamarosan elveszti a fiát.