Nyitókép: Mandiner / Ficsor Márton
Két éve tart az orosz–ukrán háború, itt, a Szent Szergij-templomban azonban ukránok és oroszok együtt imádkoznak. Tapasztal-e bármit a háborús helyzet feszültségéből?
Egy keresztény ember, főként egy pap óriási tragédiaként tekint a háborúra. Nem lehetünk közömbösek, hiszen ez a helyzet testi és lelki szenvedést okoz az embereknek. Sokan kénytelenek voltak elmenekülni az otthonukból, vannak, akik mindenüket elvesztették. Szerencsére akik Magyarországra jöttek, vagy csak áthaladtak az országon, a legjobb fogadtatásban részesültek, az állam mindent megtett, hogy szállást, élelmiszert és lelki segélyt nyújtson nekik. Ami a Lendvay utcai közösséget illeti, tudni kell, hogy mivel Ukrajnában magas a hívők aránya, az itteni hívek zöme, hatvan-hetven százaléka ukrán állampolgár. Ukrajna többnemzetiségű állam: az ukránokon kívül vannak például oroszok, ruszinok, románok, moldávok, szerbek, bolgárok és grúzok is, a közös bennük, hogy mindannyian ortodox hitűek. Sem a háború kitörése előtt, sem utána nem tapasztaltam semmiféle konfliktust a hívek között, mindenki megszokta azt az istentiszteleti és lelki rendet, ami az ortodox egyház sajátja. A liturgiánk ószláv nyelvű, ami tulajdonképpen a szakrális, egyházi szláv nyelv. A prédikáció oroszul hangzik el, hiszen ez az a nyelv, ami mindenki számára érthető. Mivel a lelki élet mindennek a középpontja, senki nem politizálni jön az egyházba – tartozzék bármely népcsoporthoz –, hanem imádkozni. Itt mindenki megtalálja a helyét. Magyarországon gyakorlatilag ugyanolyan pezsgő egyházi életet tudnak élni, mint a saját hazájukban, ami fantasztikus dolog.
A szabad ember az, aki a sokféle ösztön, kívánalom vagy kísértés fölött tud állni”
A világban egyre csökken a hívők száma, az ortodox kereszténységet sem kíméli a tendencia. Mit tehetnek az egyházak, s mit a hívek, hogy ez megforduljon?
Az biztos, hogy most különleges időket élünk, azonban ne feledjük, hogy minden korszaknak megvoltak a lelki kihívásai. Korunk materialista és információs társadalmait az jellemzi, hogy bár a technológia folyamatos fejlődése könnyít az emberek életén, egyúttal a figyelmüket is elvonja a spiritualitástól. Ennek ellenére szerintem nem kell félni attól, hogy csökken a hívők száma, ez a történelem során mindig változott, hol többen, hol kevesebben voltak. Ahogy Jézus mondta: „Ne félj, te kicsiny nyáj!” A mostani, szekuláris korszakban az ember annyira sokfelé tekint, hogy nem képes megtalálni az élete középpontját. A Jóisten azonban mindig megszólítja az embert, s az ember szabad akaratán áll, hogy felel-e a hívására. A keresztények sohasem voltak többségben. Persze akadtak időszakok – például a középkorban –, amikor szám szerint talán több hívő volt, de a lelki élet minősége meg sem közelítette a mait. Hiába, hogy többen mondták magukat kereszténynek, ha a lelki életük nem tükrözte azt. A lelki élet minősége mindig az ember tetteiben mutatkozik meg. Valójában a tetteink támasztják alá, keresztények vagyunk-e. Néha egyetlen ember hite többet számít, mint ezer ember vallásossága. Megváltozik-e a saját, illetve a körülöttünk élők élete azáltal, hogy Isten megérintette a szívünket? Végső soron csak ennek van jelentősége.