Remete vagy közösségi ember?
Annak ellenére, hogy Gárdonyit kissé különcként, elvonult remeteként szokták jellemezni, kortársai és ismerősei emlékezetében egy teljesen másik oldala is megelevenedik.
„A híresztelések ellenére, dédapámnak híres volt a vendégszeretete. Kevesen tudják, de van Karinthynak egy novellája Gárdonyiról, amelyben arról értekezik, hogy amikor először találkozott vele, egyből meghívta az egri házába, hogy menjen és látogassa meg” – mondja Keller Péter.
A dédunoka elárulja:
Feszty Árpád kingyesi tanyáján két gerendafelirat is tanúskodik arról, hogy Gárdonyi alias „Göre Gábor” szeretett poharazgatni is.
Az egyik: „1894. szept. hó tizenhárom, tizennégy / Itt mulatott három ember, azaz négy. / Lányi Géza cimbalmozott / Gárdonyi meg ugrándozott / Vidám volt a nádas határ / Pósa dalolt, mint a madár / Ilyet nem látott a Kárpát / Isten veled Feszty Árpád.”
A másik felirat pedig így hangzik: „Másodszor is itten voltam / Örömömben majd megholtam / A tanyádnak egy hibája / Nappal sincsen éjszakája.”
Ugyancsak nagy társasági emberként jellemzi Gárdonyit Tordai Ányos cisztercita szerzetes is, aki feljegyezte: „ha kedves vendége jött, hozatta azonnal a saját termésű »piros vizet«, s vidám pohár s pipaszó mellett folyt a beszéd.” Szintén kevesen tudják, hogy Gárdonyinak saját bora is volt, hiszen – ahogy Keller Péter fogalmaz – amíg nem volt bora, addig igazán nem is tekintették őt egrinek.
Gárdonyi szerint a bor örömforrás, az ember belső békéjének és boldogságának megteremtője, Isten adománya.
Segít olyan szépnek látni a világot, amilyennek a Teremtő alkotta.
Feljegyzések szerint az egri szőlősgazdákkal is jó viszonyt ápolt. 1921-ben meglátogatta egy Ruppert nevű hordókészítő, aki az országos szőlő- és borgazdasági kiállításra szánt három hordójára feliratot kért tőle. Meg is állapodtak: „…az egyik hordón Göre Gábor képe fog díszelegni »Ez a világ mi volna, ha egy kis bor nem nem volna«, a másikon Kátsáé: »Bolond az, aki többet dolgozik, mint amennyit musáj!«, a harmadik Durbintsé »A szép asszony mög a bor, megvígasztal mindönkor« felirattal.”
A hordókészítő végül aranyérmet nyert.
Látható tehát, hogy Gárdonyi az ellentmondások embere volt, ami egyéniségének és művészetének megítélésére is rányomta bélyegét, és nagyban hozzájárult a személye körüli legendák, félreértések kialakulásához. Pályatársai nagy részétől eltérően az ő esetében nem volt táj, ahol bölcsője ringott, ahol gyökeret eresztett vagy ahova egy életen át kötődött volna, csak életútja derekán talált otthonra Egerben. Vidéki ember lévén nem szenvedhette a nagyváros zaklatott életritmusát, gondolkodását és eszméit mégis a beköszöntő új évszázad nyugtalansága határozta meg.
Boldog 160. születésnapot, Gárdonyi Géza!
Nyitókép: Keller Péter Gárdonyi szobrával, Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap