Zeusz villámai alatt

Athénba egyszer el kell menni, hogy értsük, mi volt, mi van és hogy mi vár ránk.

Demeterből akkor sem lesz Esterházy Péter, ha minden könyvesboltból bilincsben viszik el, aki nem őt választja.
„Bármi történjék is, egyvalami biztosan nem lesz Magyarországon: kulturális hegemónia. Sosem volt, és soha nem is lehet, bárhogy szeretné a kormány. Nem a hatalom hiányzik hozzá, hanem a lehetőség: a kultúra a világ azon –kisebbik – feléhez tartozik, amelyik nem akaratból épül fel. Mármint nem a politikusok akaratából, mert egyébként akarat éppenséggel kell hozzá, még ha nem is az a legfontosabb: tehetség nélkül nem megy. Pusztán politikai akarattal tehetségeket kinevezni viszont még sehol a világon nem sikerült.
A miniszterelnök, ha egyébként hajlamos lenne a tanulásra, tanulhatott volna az előző rendszerbukásból. Abból, hogy – sokszor leírták már – a tehetség hasonlatos a moslékba szórt kenyérhéjhoz: akárhogy kavarják, a végén mindig a felszínre kerül (és nem marad tartósan semmi odafönn, ami alávaló). Ezért nem bukkant elő egyetlen rejtőzködő remekmű sem az asztalfiókból, amikor véget ért a létező szocializmus: a művészek megírták/megfestették/megszoborták akkor is a tőlük telhető legjobbat, aztán a végén a közönség döntött, és nem a politika. Ezért nem történt semmi hasonló 2010-ben sem – vagy ha mégis, hát valaki végre mondja meg, hol vannak a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kormányok alatt kiad(hat)atlan népnemzeti kultúrcsodák, merthogy azóta sem találkozott velük senki. És ezért érintetlenek (szinte) a kulturális erőviszonyok – az összes társadalmi szférát tekintve teljesen unikális módon – a NER tizennegyedik évében is: mert itt nem az akarat, de még csak nem is a pénz a mérvadó, hanem a tehetség.
Tessék mondani, milyen kultúra – és pláne milyen kultúrfölény – az, ahol egy Ókovács akárhány újabb évre megkapja az Operát, de Kesselyáknak, ifj. Harangozónak ajtót mutatnak (az utóbbiak nevét legalábbis hallották már mindenhol a világon ahol operát játszanak – na de ki hallott Ókovács Szilveszterről)? Milyen kultúrrezsim az, ahol a Blokád a legjobb film? Kádár alatt a Szegénylegények, a Megáll az idő, a Mephisto volt az – ezek ma is érvényes alkotások, de ki és miért nézné meg negyven év múlva, vagy akár jövőre a Blokádot?
Tóth Gabi az év énekesnője? Ezerből talán egy ember tud mondani egyetlen dalt, amit tavaly adott ki, de valószínűbb, hogy ezerből egy se. Ismerős Arcok? A Nélküled 2007-ben (!) jelent meg, miközben 2022-ben kinőtte a hazai színpadokat például Azahriah - kik döntenek itt díjakról, és mi számít azon kívül, hogy mit néz/hallgat/olvas szívesen Orbán Viktor?
Kicsit hosszúra nyúlt az előszó, de a lényeg: alighanem fölösleges túlaggódni, hogy az MCC megvásárolta a Librit. A szándékot értjük, de Orbán János Dénesből vagy Demeter Szilárdból akkor sem lesz Esterházy Péter, ha minden könyvesboltból bilincsben viszik el, aki nem őket választja.”
Nyitókép: MTI / Mohai Balázs