Íme, az ember: hat fantasztikus írás, ami Jézusról szól
2017. április 14. 06:33
A csokinyuszi-mámoron, a sonkakómán és a pirostojás-őrületen túllépve a húsvéti időszak a kereszténység legfontosabb ünnepe: Jézus Krisztus kereszthalálát és feltámadását ünneplik ilyenkor a hívek. A vallásos témák a sci-fi és fantasy-írokat sem hagyták hidegen, sőt: most hat olyan könyvet és novellát válogattunk össze, ami valahogy kötődik Jézushoz és a húsvéti ünnepkörhöz.
2017. április 14. 06:33
p
0
0
10
Mentés
A vallás mindig is fontos témája volt a fantasztikus irodalomnak. Ugyanúgy foglalkozik vele a sci-fi-, mint a fantasy-irodalom; ezen belül feltűnhet pozitív vagy negatív színezetben, legyen szó akár egy-egy valódi vallásról, vagy egy szerző által kitaláltról. Húsvét alkalmából hat olyan spekulatív fikció tárgykörébe tartozó regényt és novellát válogattunk össze a rengetegből, amely valamilyen úton-módon Jézus Krisztus életével és/vagy halálával foglalkozik.
*
Garry Kilworth: Utazzon a Golgotára!
Ebben az 1975-ös novellába időutazó turisták érkeznek a Jézus-korabeli Jeruzsálaembe, hogy megnézzék Krisztus keresztre feszítését. A túravezető mindenkit figyelmeztet, hogy nem zavarhatják meg a történelem menetét. Amikor azonban az egyik turista elszakad a csoporttól, meglepő felfedezést tesz... A novella angolul itt olvasható, magyarul pedig a Galaktikában jelent meg, legutóbb 2006-ban.
C. S. Lewis: Narnia krónikái
Nem újdonság, hogy C. S. Lewis híres fantasy-könyvsorozatát erősen áthatja a keresztény szellemiség; a húsvét szempontjából viszont külön kiemelhető a történetben Aslan, Narnia oroszlán-alakban megjelenő teremtőjének alakja, aki a történet egy pontján Jézushoz hasonlóan, a passióhoz hasonló körülmények között áldozza fel magát. Aslan egyébként egyértelműen Jézus-allegória, az egyik könyvben még beszél is a főszereplő gyerekeknek arról, hogy a mi világunkban más néven ismerik.
Ray Bradbury: Az ember
Jézus bolygóról bolygóra jár és tanít - ez derül ki legalábbis Ray Bradbury ebben a novellában, amiben két földi űrhajós érkezik egy bolygóra, ahol egy térítő munkája nyomán boldog utópiában élnek az emberek. A kapitány nehezen fogadja ezt el, a társa azonban maradna a boldog emberek között. A novella magyarul a Galaktikában jelent meg 1986-ban, majd a Móra által kiadott A tetovált ember című kötetben 1992-ben.
Íme, az ember: a Moorcock-regénynek címet kölcsönző jelenet Antonio Ciseri festményén
Andreas Eschbach: A Jézus-videó
Egy fiatal amerikai egyetemista furcsa leletre bukkan egy izraeli ásatáson: egy olyan videókamera kezelési útmutatójára, ami még csak a tervasztalon létezik. Az elképesztő, de logikus következtetés az, hogy az időutazás hamarosan lehetővé válik, és valaki vissza fog utazni, hogy levideózza Jézust. De ha ez így van, akkor ez az egész már megtörtént, és a videókazetta a felbecsülhetetlen felvétellel meglehet valahol. De ki szerzi meg? A német szerző regénye 2007-ben jelent meg magyarul, 2002-ben pedig film is készült belőle Az elveszett Jézus-videó nyomában címmel.
Michael Moorcock: Íme, az ember
Az ismert brit sci-fi és fantasy-írónak egy sor könyve megjelent magyarul, de ez éppen nem (tévedtünk, lásd lejjebb): a klasszikusnak tartott 1969-es regényben egy férfi a már megszokott recept szerint egy időgéppel visszamegy Jézus korába, ahol felfedezi, hogy Mária és József gyermeke egy félkegyelmű, akiből nem lehet az a Jézus, akit tettei és a Biblia nyomán ismer a világ. De ki fog akkor a helyébe lépni? És ha már a heyébe lépett, hogy viszi véghez a csodákat? És a végső megpróbáltatást is vállalja? Frissítés: dehogynem jelent meg magyarul, Asgard47 Moly-kommentelőnk jelzése szerint a negyedik MetaGalaktikában, 1983-ban, F. Nagy Piroska fordításában..
John Boyd: The Last Starship from Earth
Vigyázat, spoileresek leszünk! A végére tartogattuk azt a darabot, amiben a megfeszítés és a kínhalál tulajdonképpen nem is történik meg: egy modern disztópiában járunk, egy kasztrendszeren alapuló teokráciában. Mint a regény folyamán kiderül, ebben a világban Jézus forradalmár lett, aki egy hadsereggel megdöntötte a Róma Birodalmat, és csak Róma elfoglalásakor halt meg egy nyílpuska lövésétől, így ez lett a modern korig megmaradó teokrácia jelképe.
Ő ma is, ebben a lelkileg kiégett, megcsömörlött és értékrendjében felbillent 21. században, az előttünk álló adventben is az ajtónk előtt áll és zörget.
Mit jelent a „könnyek adománya”? Miben különbözik a hétköznapi sírástól? Mi haszna van belőle a hívő embernek? Interjúnk Laki Zoltánnal, a Sursum Kiadó vezetőjével.
Az űr sötétje, a megszámlálhatatlanul sok bolygó és égitest millió és egy rejtélyt rejt, amiket még talán sok generáció múlva sem ismerünk meg. De úgy tűnik, valami vár ránk az univerzumban.
Nagy tervezgető vagyok. Tervezgető és álmodozó. Ez az álmodozás nem egy jó hírű kifejezés, mert leginkább valami olyasmit értenek alatta, ami felesleges, értelmetlen és hiábavaló. Elálmodozgat az ember, na persze. De nagyon ráérsz!
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 10 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2017. május 26. 20:05
Tényleg kezd a Mandiner az ötvenes évek Szabadnépéhez hasonlítani, amint harcol Nagypénteken a klerikális reakció ellen. Bakó Bea a CEU mártíriumán kesereg, Pintér a sci-fi Jézusról, mi jön még?
Jézus tiltott tanításai:
"Fény van minden emberben, és fény és fény között nincs különbség"
"Ugyan az a fény van minden emberben, sőt ebben a kutyában is, sőt ebben a fűszálban is"
A folyton félreértelmezett bibliában így szerepel:
"Isten az embert-- (is, meg a kutyát is meg a fűszálat is)-- a
saját képére és HASONLATOSSÁGÁRA teremtette"
Az egész teremtett világ fraktális, azaz önhasonló.
"...belőle, általa, benne"
https://www.youtube.com/watch?v=HkUX3ORuSD4