Szerintem Magyarországon nem könnyű könyvet kiadni, a véges erőforrásokból gazdálkodó kiadóktól pedig nem várható el, hogy teljesen kiszolgálják a felmerülő igényeket és a kelendő, nagy olvasótáborral büszkélkedő szórakozató irodalmon belül sem a sci-fi, a fantasy vagy a horror a legnépszerűbb. Ennek ellenére jónak látom a hazai viszonyokat, a nagy kiadók felismerik a fantasztikus zsánerek jelentőségét, és még néhány olyan név is van, ami „sci-fi-kiadóként” vagy „fantasy-kiadóként” él a köztudatban.
Amiben rosszabbnak tűnik a helyzet számomra, az a lapkiadás. Újságárusi terjesztésben csak egy, mindenki számára jól ismert, tudományos-fantasztikus irodalmi folyóirat van jelen. Talán mindannyian emlékszünk azokra a „régi, szép időkre”, amikor sokkal több fantasztikus tematikájú magazin jelent meg, ám, amennyire tudom, ezek nem voltak hosszú életű sorozatok, tehát a helyzet valamiért (úgy sejtem, leginkább gazdasági okokból) soha sem volt stabil. A jelenlegi felhozatal nekem is elkeserítőnek tűnik, de amennyire tudom, a fősodorbeli folyóirat-kiadás és terjesztés még a könyvkiadásnál is irgalmatlanabb üzlet, hiszen komoly gazdasági érdekek döntik el már azt is, egy-egy kiadvány hová kerüljön a polcon.
Ha ezen a piacon van helye egy másik kezdeményezésnek, akkor annak elindítására alkalmasabb időszak aligha lesz a jövőben. Talán érdemes lenne tudománnyal, technikával és szórakoztatóiparral is foglalkozó, populáris, kommersz internetes médiumokkal tárgyalni. Nem szégyen egy filmes, videojátékos, “tech-kütyüs” magazinnal lepaktálni, a „szent cél” érdekében. Ötletelni és lépni kell. Ezen a téren érdekes változásra számítok a jövőben.
Amitől azonban valóban sokkal többet várnék, az az alternatív terjesztésű lapok, magazinok, fanzinok területe. Ma már nem olyan nehéz ilyesmit kivitelezni, mégis azt látom, hogy „egyéb csatornákon” kevesen próbálkoznak. Az Új Galaxis egy régóta aktív kulturális jelenség, példaértékű támogatója a magyar sci-fi irodalomnak. Ritkának érzem a megjelenését, de még ez is érthető, ha az igényességre törekvő szelekciós elveket figyelembe veszem. Amiben hiányosságot érzek, az a fiatal, amatőr hazai írókat támogató kezdeményezések. Az idén indult Azilum és Black Aether magazinok (önfenntartó és a nem profit-érdekelt cikkírókat, írókat támogató, nyitott szemléletük tekintetében) példaértékűek lehetnének egy sci-fi/fantasy kiadvány megvalósítására is. Nem is értem pl. miért nincsenek hasonló fantasy témájú fanzinok.