Hogy változott a fantasztikus irodalmi közeg az elmúlt években? A Mandiner.sci-fi első születésnapjára arra kértünk egy sor, a sci-fi-, fantasy- és horrorközegben aktív írót, szerkesztőt, bloggert és olvasót, hogy értékeljék a magyar fantasztikum helyzetét 2016-ban.
Aki válaszol: Nagy Norbert, a fantasztikus könyvekkel foglalkozó Szentinel videóblog gazdája.
*
Hogy változott a magyar fantasztikus irodalmi közeg, amióta először foglalkozni kezdtél a területtel?
Én 2007-2008 körül kezdtem el behatóbban foglalkozni a fantasztikummal. Ekkor találtak utat hozzám azok az SFF regények, amelyek képesek voltak bevonzani. A legjelentősebb változásnak az minősül szerintem, hogy felnőtt a rajongók egy új nemzedéke. Mások az elvárások, mások az olvasási szokások is, amikhez a magyar kiadók egészen jól alkalmazkodtak.
Mi jó? Mi rossz?
Tekintve, hogy a fantasztikum még sosem volt ennyire népszerű, mint napjainkban, sok a rendezvény, sok a társaság és az ember nagyon hamar megismerheti a közösséget alakító személyeket. Aztán, miután eltölt pár évet, rájön, hogy ez a réteg szűkebb, mint amire először számított. Legalábbis, ami a könyves részt érinti, de ebben is van variálás. A klasszikus értelemben vett sci-fi és fantasykönyvek köré épülő rendezvényeken a legtöbbször ugyanazok az emberek fordulnak meg. Persze a fantasztikum más ágai is részét képezik a közösségnek, de őket sokszor inkább kiadók rendezvényein lehet látni, vagy csak tematikus találkozókon. Paradox módon a magyar SFF közélet egyszerre nagy és kicsi. Látszólag sok embert mozgat meg, de nagyon erőteljes a klikkesedés, és könnyen magára haragíthatja az egyik csoport a másikat.
Megjelentek a fontos klasszikusok, vagy vannak még elmaradások? Pótolja-e ezeket valaki?
Véleményem szerint még rengeteg klasszikust kellene kiadni, de megszűrve. Olyan témákból érdemes kiválogatni az örök műveket, melyek a mai napig aktuálisak és nem avíttak. Bár nagyon tisztelem a nálunk is olvasható klasszikus szerzőket, sok gondolatuk és ötletük felett eljárt az idő. Ellenben sok más író is létezett rajtuk kívül, akik korukat megelőző témákról írtak. Az ő életművükből lehetne válogatni, és megpróbálni kiadni a könyveiket. A Galaktika alkalmanként megjelentet pár gyöngyszemet (legutóbb John Brunner Zanzibárját), és néha-néha más kiadónál is felbukkannak ma is aktuális klasszikusok (Robert Holdstock Mitágó-erdője a GABO-nál, vagy a Delta Vision-nél lassan teljessé váló Új Nap könyve-sorozat Gene Wolfe-tól), de azok a címek, melyeket látni szeretnék magyarul, csak ritkán jutnak el hozzánk. Itt most leginkább azokra a klasszikusokra gondolok, melyek már évtizedekkel ezelőtt is jól körbejárták a szexualitás és a világvége témáit.