Vannak-e intézményei a hazai fantasztikus irodalom íróinak, rajongótáborának, és ezek megfelelnek-e az igényeknek?
Á, már vártam, mikor sétálunk aknamezőre. ☺ Ez a hazai sci-fi kedvenc gumicsontja. Vannak, igen. Hogy megfelelnek-e az igényeknek? Én évekig azt hittem, hogy nem. Pedig nagyon is megfelelnek a rendezvények az adott kisközösségek igényeinek, hiszen vagy a véleményüket tükrözik, vagy szervezés terén az erőforrásaikat és képességeiket.
A sci-fi terén örök vita megy abból, hogy csoportok saját nézeteiket és viszonyrendszerüket rá akarják erőltetni másra. Pedig nem ráerőltetni kéne, hanem csak megjelentetni egymás mellett. Nincs „jó irány”, csak irányok vannak, és kölcsönös tisztelettel ezeket el lehet fogadni, és értékként kezelni. A zsánerirodalom kapcsán van egy nagyon érdekes szervezési gond, zavaró az átláthatatlanság. Ha egy új ember a neten keresgél, nem látja át a területet, mivel sok csapat zárt netes felületen, vagy épp offline aktívabb. Például SF terén bele se akadna a Szefantorba, ami egy szegedi tíznapos sci-fi tábor. Hatalmas hatása volt az elmúlt évtizedekre, jövőre lesz 30 éves és nagyon sok csoport és kezdeményezés innen ered.
Mire lenne szükség, minek kéne változnia?
Hát, ez elég szubjektív. Mindegyik réteg más dologban tud fejlődni.
A sci-fisek kissé sokat nyűglődnek azon, hogy nincs közélet, mindenki inkompetens, és még a sci-fi is haldoklik. Kívülről amúgy egy jó hangos, markánsan elkülönülő írói és olvasói rétegnek látszanak, erős szervezőerővel, amit más csoportok irigyelnek. Több öröm és pozitív visszajelzés kéne ide. Amúgy szerintem hangosabbak, mint amekkora vásárlóerőt képeznek.
A felnőtt fantasy kapcsán túl sok a párhuzamos kisközösség, lehet, nem ártana a saját komfortzónából kilépni, és ismerkedni, nyitni. A misztikus-romantika rétege nagyon lelkes, és elnyom a neten minden más réteget. Ide több szakmai alap kéne a hangadóknak, főleg az ismert bloggereknek.
Milyen a nők, LMBTQ-közösségek és kisebbségek helyzete a hazai zsánerirodalomban?
A zsánerirodalom sok területén nyugodt a helyzet, a fantasy kapcsán a nemek egyenlősége jó ideje jelen van, a misztikus-romantika meg teljesen elfogadó nem csak férfiakkal és nőkkel, de a meleg, leszbikus és transzszexuális magyar szerzőkkel is.
A sci-finél az LMBTQ témák néha felbukkannak, de markánsan nincsenek jelen, ez talán túl radikális lépés ott, ahol a női írók létét még fel kell dolgozni. A nők kapcsán van egy burkolt előítélet, miszerint nem gondolkoznak logikusan. Ez pont annyira irracionális, mintha azt mondanám, a férfiak nem elég árnyaltak érzelmileg, szóval az összes férfi költőt meneszteni kell. Az elmúlt évek vitái miatt a felszínen javult a nők helyzete, de ez inkább még csak látványelem. Viszont ennyi nyitás elég, meg az, hogy éppen nem szűkülnek, hanem bővülnek a megjelenési lehetőségek. Az igazi tehetségek boldogulni fognak. Írást oktatok, és találkozok ígéretes fiatal írókkal. Biztos vagyok benne, hogy ezek a lányok idővel a szakmai tudásukkal kivívják majd a helyüket az olvasók polcain. Ez végtére is a XXI. század.
*
A cikksorozat összes része A magyar fantasztikum helyzete címke alatt elérhető, de érdemes követni Facebook- vagy Moly-oldalunkat is.