Más oldalról közelítve, egy fantasztikus irodalmi díjat manapság vagy a közönség vagy egy zsűri választ. Ha a közönség választ, akkor az a díj a könyv népszerűségéről ad visszajelzést, nem a minőségéről (vagy a díj szempontjából rosszabb esetben az író/kiadó marketing tevékenységéről), ha pedig zsűri dönt, akkor néhány ember személyes ízlése alapján kap valaki díjat. Érdemes megnézni, mi folyt az utóbbi években a Hugo-díj kapcsán, hogyan próbálták, részben sikerrel meghekkelni. És ezzel nem azt akarom mondani, hogy nincs értelme a díjaknak, viszont olvasóként túl sokszor jártam pórul ahhoz díjazott regényekkel, hogy ne kezeljem fenntartással ezeket az elismeréseket.
A magyar fantasztikus díjak még messze nem tartanak itt, ugyanis egyik sem tudott soha komoly véleményformáló, nemhogy értékmérővé válni, pláne nem generált extra értékesítést, nem jelent értéket sem az olvasók, sem a kiadók, sem az amúgy elismert írók számára sem.
A KIMTE magyar fantasy díj még a második díjkiosztó előtt megszűnt. A Zsoldos Péter-díj, amely évente a legjobb magyar science fiction írásokat igyekszik díjazni, viszont lassan húsz éve létezik, az Avana Egyesület gondozásában, az egyesület által felkért zsűri döntése alapján, de ennyi idő alatt sem tudott kitörni az amatőr viszonyok közül, ráadásul az olvasók sem veszik komolyan a régi botrányok miatt. Néha olyan, mintha nem is létezne, egy szűk körön túlra gyakorlatilag el sem jut létezésének híre.
Én személy szerint 2009 óta visszautasítok minden nevezést, ugyanis szerintem ebben a formában semmi értelme nincsen, és nem én vagyok az egyetlen, aki ezt gondolja. Jelen pillanatban nincs értéke a díjnak az olvasók számára, de ez évek óta nem zavar senkit, mert a változtatásra irányuló kósza szikrákból sosem lesz még lángocska sem, nemhogy lobogó tűz.
Idén létrejött egy új kezdeményezés, amely a moly.hu sci-fi és fantasy olvasóihoz fűződik, akik lelkesedésből, önkéntes alapon álltak össze, hogy (idén először) szemlézzék az adott év hard-core olvasói által legizgalmasabbnak tartott könyveket. Ez egy olvasói válogatás, és nem csak a magyar regényeket szemlézi, hanem az összes magyar nyelvű megjelenést, amely egy izgalmas képet ad a hazai sci-fi és fantasy könyvpiacról. Kíváncsi vagyok, hosszú távon mivé tudja kinőni magát a kezdeményezés.
A lényeg az, hogy van bőven miről beszélgetni, hiszen mostanában jobbnál jobb regények jelennek meg, és bőven van mit olvasni.
*
Nyitóképünkön Brandon Hackett Isten gépei című könyve borítójának egy részlete látható. A cikksorozat összes része A magyar fantasztikum helyzete címke alatt elérhető, de érdemes követni Facebook- vagy Moly-oldalunkat is.