Hogy változott a fantasztikus irodalmi közeg az elmúlt években? A Mandiner.sci-fi első születésnapjára arra kértünk egy sor, a sci-fi-, fantasy- és horrorközegben aktív írót, szerkesztőt, bloggert és olvasót, hogy értékeljék a magyar fantasztikum helyzetét 2016-ban.
Aki válaszol: Benkő Marianna (makitra) blogger.
*
2008 óta foglalkozom a hazai sci-fivel, ez idő alatt voltak aktívabb és kevésbé mozgalmas időszakaim. Annak idején az intergalaktika.hu-n kezdtem, ami a Galaktika azóta már megszűnt közösségi portálja volt. Akkoriban elég aktív volt a közösségi élet a hazai SF-ben, amit főleg fórumokon és blogon lehetett követni. Én megelégedtem az IG-vel, ahol szinte az összes magyar SF-fórumos és sok új ember is regisztrált. 2008-2011 volt talán az az időszak, amikor ez a szféra igazán pörgött, utána lecsengtek a nagy fórumozások, nagyjából minden átkerült a Facebookra és újabban a Moly.hu-ra.
Mi változott ezen időszak alatt? Mikor belekerültem, nagyjából két nagy szcénára lehetett bontani a hazai SF-et, ez nagyjából ma is él. Az egyik: korábban az SFmag köré, ma talán a Moly.hu-n szerveződő társaság (a tagság jórészt ugyanaz, de az SFmag, véleményem szerint, mára elvesztette azt a véleményformáló erejét, ami az indulásakor megvolt – de legalább is nagyon meggyengült), akiket progresszívebbnek lehet nevezni –legalábbis követik és olvassák a legfrissebb külföldi és hazai megjelenéseket, fontosnak tartják, hogy a tematika ütőerén tartsák az ujjukat. A másik „banda” az Avana baráti kör. Főleg azok a szervezők és írók, akik még Kucka Péter szárnyai alatt, vagy a ’90-es évek vadkapitalizmusában kezdtek foglalkozni az SFF-fel. Közülük kerülnek ki az Avana alapítói és tagjai, valamint a Galaktika köré szerveződő „szellemi műhely”, írókkal és kiadós emberekkel.
Annak idején a legnagyobb problémát abban láttam, hogy a két csoport jórészt nem tudott egymással kommunikálni, részben régi sérelmek (a múlt ködébe vesző pletykák), részben eltérő felfogás okán. Többek között ezért sem sikerült soha megújítani a Zsoldos Péter-díjat, sem kicsit fejleszteni a HungaroConon etc. Ez a helyzet mára annyiban változott, hogy a második csoport jórészt nem aktív, maximum a Galaktikát lehet, mint kiadót, ismerni; az Avana tevékenysége jórészt kimerül a vicc kategóriában (lásd az idei HCon). Ami ezzel kapcsolatban a legszomorúbb, az az, hogy az utóbbi évek legprogresszívebb kiadója, az AdAstra gyakorlatilag ennek az urambátyám bandának a körébe került… De, tegyük hozzá, érdemi párbeszéd ennek ellenére sincs a két csoport között, aminek persze megvannak az előnyei, de a hátrányai is.