Több cikkben is foglalkoztunk a ténnyel, hogy a Gamergate után a sci-fi/fantasy-irodalom világában is felütötte a fejét a kultúrharc, ami immár harmadik éve nem akar csendesedni. A jelöltek között idén is túlsúlyban voltak a Puppies-kampányok támogatottjai, de az eredményen ez idén sem igazán látszott meg. Most rövid történelmi áttekintés után a statisztikákat megvizsgálva próbáljuk megállapítani, hogy is áll jelenleg ez a küzdelem, és hogy ki áll nyerésre – már ha meg lehet állapítani ilyesmit. Vigyázat: némileg véleményes tartalom.
A Hugo-díj az SFF-irodalom egyik legrangosabb díja, 1953 óta osztják a WorldConon. A jelenlegi szabályok szerint a WorldCon tárgyévi, előző évi és következő évi regisztrált tagjai (ez idén ötven dolláros költséget jelentett a regisztrálóknak) jelölhetnek műveket, és a tárgyévben regisztráltak szavazhatnak egy sor kategóriában, amelyek közül talán a négy fikciós (regény, kisregény, rövid regény, novella) a legfontosabb, de kapnak díjat szerkesztők, fanzinok, filmek, kérpegények és sorozatepizódok is. A szavazáson aztán egy viszonylag bonyolult rendszer szerint számolják a rangsorolt szavazatokat, és arra is van lehetőség, hogy adott kategóriában ne osszanak díjat, ha az kapna többséget.
A jelenlegi kultúrharc 2013-ban indult, ezzel a blogposzttal, amellyel Larry Correia sci-fi író tulajdonképpen megalapította a későbbiekben intézményesült Sad Puppies-mozgalmat, bár itt még csak rámutatott, hogy az ő művére is lehet éppenséggel szavazni. A Sad Puppies által vallott cél röviden összefoglalva az lett a következő években, hogy a javaslataikkal olyan műveket juttassanak a Hugo-díj jelöltjei közé, amelyek a zsánerek régimódi, könnyed, ismert formáti képviselik, tehát nem „túl irodalmiak”, nincs önmaguk könnyed kalandosságán nagyon túlmutató üzenetük.
A helyzet fokozódik
Az újdonságot aztán az jelentette, hogy 2015-ben az ekkor már Brad Torgersen által vezetett Sad Puppies-kampány, illetve társult mozgalma, az alt right mozgalmat képviselő blogger/író/szerkesztő Vox Day által vezetett Rabid Puppies (RP) minden kategóriában teljes jelöltlistát tett le az asztalra. A kampányok blokkban jelölő szavazói sikeresen töltötték fel a Hugo-jelöltek listáját a kampányokban javasolt jelöltekkel. Végül egy csomó szerző visszamondta az így szerzett jelöltséget, a megmaradt jelöltek közül pedig a A galaxis őrzői című filmet leszámítva senki sem nyert: a csak általuk „elfoglalt” kategóriákban a szavazók döntése alapján inkább nem osztottak díjat.