Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
1970-es évekbeli számítógépes rendszert és nyolc colos hajlékonylemezeket használ a Pentagon az interkontinentális ballisztikus rakéták, és a nukleáris bombázók kezelésére.A rendszer karbantartása, amelyet várhatóan 2017-ben cserélnek le, évi 60 milliárd dollárba kerül.
Még mindig floppylemezeket és 1970-es évekbeli számítástechnikai rendszert használ a Pentagon az Egyesült Államok nukleáris fegyverarzenáljának kezelésére – számolt be csütörtökön az amerikai kongresszus vizsgálati szerve, a kormány elszámoltatásáért felelős hivatala, az U.S. GAO.
Az amerikai védelmi tárca még mindig mintegy 20 centiméter átmérőjű, nyolc colos hajlékonylemezekkel ellenőriz és kezel olyan fegyvereket, mint az interkontinentális ballisztikus rakéták vagy a nukleáris bombázók – áll a kongresszusi hivatal jelentésében. Ez alól más tárcák sem kivételek, a pénzügyminisztérium például az 1950-es években használt programozási nyelvre támaszkodik.
Valerie Henderson alezredes, a Pentagon szóvivője közölte: ezt a rendszert azért használják még mindig, mert működik. Az 1970-es évekbeli számítástechnikai eszközök, köztük az 1976-os IBM Series-1 16 bites számítógépek karbantartása évi mintegy 60 milliárd dollárjába (mintegy 17 ezer milliárd forint) kerül az amerikai adófizetőknek.
Henderson hozzátette, hogy a tervek szerint 2017-re cserélik le a floppylemezeket biztonságos digitális eszközökre. A korszerűsítés már zajlik, az új digitális rendszer várhatóan 2020-ban váltja le az elavult technológiát.
Megan Smith az Egyesült Államok Technológiai Hivatalának vezetője a New York Times-nak 2015-ben mondta, hogy a technokrata Obama-kampány számára kulturális sokk volt, amikor átvették 2008-ban a kormányzást, és a Fehér Ház feletti vezetést, mert még minden a floppyktól és a Blackberryktől függött.