Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Egy kutatócsoport úgy véli, megtalálta azt az útvonalat, amelyen az ókori pun hadvezér, Hannibál átkelt az Alpokon, hogy megtámadja Rómát. Talajvizsgálatok alapján a csoport azt állítja: a Cole de Traversette háromezer méter magasra felvivő hágóin vezethette keresztül seregeit Hannibál.
Egy kutatócsoport úgy véli, megtalálta azt az útvonalat, amelyen az ókori pun hadvezér, Hannibál átkelt az Alpokon, hogy megtámadja Rómát.
A régészek a francia-olasz határ közelében fekvő hágón bukkantak olyan feltört talajrétegre, amelynek vizsgálatából kiderült, hogy Hannibál inváziójának idején bolygatták meg. Az Archaeometry folyóiratban közölt tanulmányuk szerint a feltört talaj gazdag volt a lótrágyából származó mikrobákban – ismertette a részleteket a BBC News.
Hannibál Kr. e. 3. századi hadjáratát az ókor legnagyobb szabású katonai manőverének tartják a történészek. A karthágói hadsereg parancsnokaként Kr. e. 218 és 201 között viselte a második háborút Róma ellen. A mai Tunézia területén egykor virágzó Karthágó Róma legnagyobb katonai ellensége volt azidőtájt.
Nincs megegyezés Hannibál útvonaláról
Hannibál a második hadjáratban 30 ezer katonát, 15 ezer lovat és 37 elefántot vezetett át az Alpokon, hogy a szárazföld felől kerülve legyőzze Rómát. A zseniális stratégia egy sor győzelmet hozott a pun seregnek, de végül Kr. e. 202-ben Zamánál csatát veszettek Róma ellen.
A történészek régóta vitatkoznak azon, hogy milyen útvonalon jutott át Hannibál seregével az Alpokon, megingathatatlan régészeti bizonyítékot azonban nagyon nehéz találni erre a kérdésre. A friss tanulmány a francia-olasz határon fekvő, ókorban megbolygatott talajú hágót tartja az átkelés útvonalának. A nemzetközi kutatócsoport azt állítja, hogy a hadvezér a háromezer méter magasra vezető Col de Traversette hágón haladt át.
A talaj a fő
A kutatók remélik, hogy egyéb bizonyítékokra is bukkannak, például a lovak vagy akár az elefántok ürülékéből származó galandféreg petékre. A Cole de Traversette hágónál egy méter vastag sárrétegben fedezték fel a hadjárat idején feltört talaj maradványait. Chris Allen, a Queen's University Belfast tudósa elmondta, hogy a talajréteget sok ezernyi ember és állat áthaladása mozgathatta meg ennyire.
A talajban talált mikrobák vizsgálatának eredménye arra utal, hogy a pun invázió idejéről származnak.
Fél évszázaddal ezelőtt Gavin de Beer brit biológus ugyancsak azt állította, hogy a Cole de Traversette hágón át vezetett Hannibál útja, ám ezt az állítást nem fogadta el széles körűen a tudóstársadalom.