Nőtt a magyar borexport értéke

2016. március 08. 16:36

A mennyisége nem, azonban az értéke nőtt a magyarországi borexportnak – jelentette be Gál Péter az FM eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára. Ezzel szemben a borimport mennyisége jelentősen csökkent az országban. A külföldi borok 75 százaléka még mindig Olaszországból érkezik hazánkba. Még tavasszal benyújtanák a jövedéki törvény módosítását.

2016. március 08. 16:36

A mennyiség szinten tartása mellett nőtt a magyar borexport értéke, és csökkent a borimport mennyisége 2015-ben, az előző évhez képest – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára kedden Budapesten.

Gál Péter az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szőlő-, bor- pálinka albizottságának ülésén elmondta: a magyar borkivitel a múlt évben értékben mintegy 2 millió euróval (mintegy 600 millió forinttal) nőtt, és elérte a 73,1 millió eurót (mintegy 22 milliárd forintot). Az export mennyisége azonos volt a 2014-essel, meghaladta a 600 ezer hektolitert. Így a magyar bor literenkénti átlagára a múlt évben emelkedett. Ez számításaink szerint azt jelenti, hogy a magyar bor literenként ára 1,2 euró körül van, ami 360-380 forintos literenkénti átlagárat jelent.

A Magyarországra behozott bor mennyisége ugyanakkor csökkent 2015-ben az előző évhez viszonyítva. Tavaly 196 ezer hektoliter érkezett az országba, míg 2014-ben ez a mennyiség 368 ezer hektoliter volt. Az importbor döntő hányada, mintegy 75 százaléka Olaszországból érkezett Magyarországra – közölte a helyettes államtitkár, aki hozzátette: az import értéke 18,5 millió euró (mintegy 5,5 milliárd forint) volt. Ebből az olasz import értéke tavaly 9,5 millió eurót (mintegy 3 milliárd forintot) tett ki. Az Olaszországból érkezett bor mintegy 84 százaléka a múlt évben 2 liternél nagyobb csomagolásban érkezett az országba. Ez az arány egy évvel korábban még 89 százalékot tett ki. 

Növekszik Spanyolország szerepe, tovább szigorítanák a borimportot

Gál Péter megemlítette: a Magyarországra irányuló borimportban növekvő szerepet tölt be Spanyolország. Míg tavalyelőtt 6500 hektoliter ékezett az ibériai országból, addig a múlt évben már mintegy 20 ezer hektoliter. Továbbá a magyar piacon megjelentek a román borok is.

Az idei első két hónapban a magyar borexport mennyisége 62 ezer hektoliter volt, míg az import 31 ezer hektoliterre rúgott. Az import szerkezetét tekintve 79 százalék származott Olaszországból, 20 százalék Spanyolországból, míg 1 százalék Romániából.

Font Sándor (Fidesz), az albizottság elnöke felvetette: továbbra is jelentős piaczavaró tényező az olasz bor Magyarországon. Ezért úgy vélte: további lépések szükségesek a mennyiségének csökkentése érdekében. Ezzel a termelők képviselője, Turu Tamás, a Szőlőtermesztők Érdekvédelmi Szövetségének képviseletében is egyetértett.

Még tavasszal benyújtanák a jövedéki törvény módosítását

Esküdt Gábor pénzügyőr ezredes, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tanácsadója a jövedéki törvény módosításával kapcsolatos kérdésekről tájékoztatta a jelenlévőket. Arról beszélt, hogy a módosítás előkészítése tavaly nyáron kezdődött és még a mostani tavaszi ülésszakon szeretnék azt benyújtani az Országgyűlésnek. A módosítás alapvető célja a jövedéki szabályozás modernizálása, egyszerűbbé, átláthatóbbá, közérthetőbbé tétele. 

Hozzátette: a szabályozás megújítása egy szűk gazdálkodói réteget érint ugyan, de ennek a rétegnek a gazdasági ereje jelentős, mivel tavaly ez az adózói kör 2 milliárd forint híján 1000 milliárd forintot fizetett be jövedéki adóként az államkasszába. Ez az adózói kör széles gazdasági spektrumot fed le, vannak közöttük akár több százmilliárd forintos befizetők, de akadnak olyan cégek is, amelyek nem a befizetéseik, hanem egyéb tevékenységük  alapján fontosak. Olyan termékkör kapcsolódik ugyanis ehhez a területhez, ami Magyarországon tradíció, hungarikum, fontos érték.  

Ezért a stratégiai célok között szerepelt a módosítás elveinek kidolgozása során az adminisztráció csökkentése, az egyszerűsítés, a garanciarendszer átalakítása, a kockázatkezelés javítása. Fontos volt továbbá, hogy a jövedéki szabályozás hatálya alá tartozó adózói kör „élete”, az adóalanyok típusai, például az adóraktáraké egyszerűsödjenek. Így az új szabályozásban csak adóraktár létezik majd, típusai meg is szűnnek. De a fizetendő garancia összege is csökkenhet, amennyiben az adott cég tevékenységét már több éve végzi. A tervezett változtatásokról a szakmai és az államigazgatási szervezetekkel egyeztettek.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Morgen
2017. április 18. 01:17
"Francia bort érdemes importálni, annál olcsóbban jobb bor nem létezik a világon sem." Kaptam egyszer ajándékba. Nem bírtuk meginni. A jó bort nem "készítik", hanem a jó szőlőt termesztik, gondozzák, sőt a talajhoz, a klímához igazítják a borszőlő fajtát. A szüret időpontja döntő, valamint a bor érlelése. Fahordó, (jól kezelve), jó klímájú pince kell. A bor "megmutatja magát" az első fejtés előtt. Ha a gazda nem pancsolt és tiszta, jó illatú hordót használt , csettinthet. A bor nem gyümölcsös, meg fűszeres, meg "ószeres", hanem jó bor meg lőre. A közönség a lőrére vevő, csak édes legyen. "Készítenek" is nekik eleget.
Morgen
2017. április 18. 01:16
Villányi oportó. (Sajnos nem tudom a pincészet nevét).
nicknamenick
2016. március 10. 18:28
az, hogy egyszer kaptál vmilyen francia bort ajándékba, amit nem tudtatok meginni, az még konkrétan BÁRMIT jelenthet: azt is, hogy valóban nem volt jó bor, és azt is, hogy nektek másmilyen ízlik - az ízlésbeli különbséggel nincs semmi gond, de azért azt hinni, hogy a teljes francia bortermelésben nincsen jó bor, az elég meredek (és persze totálisan téved) lenne azon rugózni, hogy a bort készítik-e vagy csinálják, vagy akármi, eléggé fölösleges modorosság ha szted nem _készítik_ a bort, akkor te mely igé(ke)t használod rá, és milyen alapon? a szőlő, talaj, klíma, stb.-vel egyet lehet érteni - azt kivéve, hogy nemcsak fahordóban készülhet (sic!) jó bor, mivel az csak egyféle, de nem az egyetlen megfelelő módszer - és persze fahordóban is lehet rossz bort készíteni (elég sokaknak megy is :-P) aki szerint meg nincs gyümölcsös és/vagy fűszeres bor, az vagy fölöslegesen ír ostobaságot vagy alapvető érzékszervei hiányoznak vagy tényleg nem ivott még semmilyen rendes bort... ...pedig kéne! ;-)
Akitlosz
2016. március 10. 18:18
"Font Sándor (Fidesz), az albizottság elnöke felvetette: továbbra is jelentős piaczavaró tényező az olasz bor Magyarországon. Ezért úgy vélte: további lépések szükségesek a mennyiségének csökkentése érdekében." Például olcsóbban jobb bort kellene előállítaniuk. Ja, hogy az nem megy! Francia bort érdemes importálni, annál olcsóbban jobb bor nem létezik a világon sem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!