Olyan lázadás volt Amerikában, ami mindenki életét meg fogja változtatni
Így vagy úgy, de sikerült újra olyan helyzetbe hozni magunkat, hogy alkalmazkodnunk kell. Varga Mátyás Zsolt írása.
Nyelvi valószínűségi módszereket használó algoritmus amerikai kongresszusi beszédeket elemezve jön rá, hogyan írja meg a sajátját.
A Massachusetts Egyetemen (Amherst) valódi politikusbeszédekhez hasonlók írását tanuló mesterségesintelligencia-megoldást fejlesztenek. Közel 4 ezer kongresszusi beszéd, vita részleteit tartalmazó adatbázist használnak hozzá, az algoritmus azon tanul, és próbálja elkészíteni a sajátját.
A kutatók pártok és aszerint csoportosították a beszédeket, hogy a felvetett téma mellett vagy ellen foglaltak állást. Ezt követően kidolgoztak egy az n gramm valószínűségi nyelvi modellen, megközelítésen alapuló rendszert, amelyben a sorozatok n számú szavakból vagy mondatokból állnak.
A szövegeket beszédrészek szerint elemezték – minden egyes szót és kifejezést nyelvtani szerep alapján címkéztek, mielőtt az úgynevezett „6 grammot” tanulmányozták. A 6 gramm arra vonatkozik, hogy ha megadunk öt szót vagy kifejezést, milyen valószínűséggel következhet utánuk x vagy y szó, kifejezés.
Az egyik kutató, Valentin Kassarnig szerint a technikával nagyon gyorsan meghatározható az előző ötöt következő hatodik szó, akárcsak az összes lehetőség valószínűsége.
A szövegíró program speciális beszédkategóriát keresve nézi át a „6 gramm” adatbázist, és a szónoklatok elején használt teljes 5 grammos sorokat találva, véletlenszerűen kiválasztja közülük az egyiket, majd elkezdi írni a saját beszédét.