Eldőlt: topbajnokságba igazol a magyar válogatott játékos
Állítólag elhárult minden akadály, és akár már hétfőn aláírhat a spanyol élvonalbeli bajnokságban szereplő Real Valladolidhoz a Kecskeméti TE futballistája, Nikitscher Tamás.
Egyes sportokban (kosárlabda, röplabda, foci) lényegesen nehezebb egy gépilátás-algoritmusnak a labda útját követni, mint másokban. Svájci kutatók új algoritmussal próbálják megoldani a problémát.
Andrii Maksai, a Lausanne-i Svájci Szövetségi Technológiai Intézet kutatója és kollégái új labdakövetési módszert dolgoztak ki.
A labdakövető rendszerek két eltérő stratégiát érvényesítenek: az egyikben 3D-ben követik a labda mozgását és tesznek előrejelzéseket röppályájáról. Minél több adat áll rendelkezésre, annál jobban le tudják szűkíteni az előrejelzések számát. A módszer azonban akadozik, ha a labda nem látható, vagy a játékosok valami váratlant tesznek vele.
A második a játékosokat követi, megfigyeli őket, amikor náluk a labda Abból a feltevésből indul ki, hogy a labda mozgása a játékosokét követi, akik egymáshoz juttatják el azt. Ennek a megoldásnak az a buktatója, hogy nem veszi figyelembe a labda mozgásának fizikai korlátait, és így pontatlan megfigyeléseket eredményez.
„Explicit módon modellezzük a labda és a játékosok közötti interakciót, de a labda fizikai korlátait szintén figyelembe vesszük, amelyek érvényesülnek is, ha távol van a játékosoktól” – magyarázza Maksai.
Az új algoritmust röplabda-, foci- és kosárlabdameccsek több kamerával, különféle szögekből felvett videóanyagaiból készült 3D modelleken tesztelték.