Német vállalkozó: Az EU gazdasága drámaian lemaradt az USA mögött
Egy német szakértő pontokba szedve sorolta fel a válság lehetséges okait.
A dél-balatoni Bujdosó Pincészetnél a tervek szerint október közepére fejezik be a szüretet. Az irsai olivért már leszedték, a tramini pedig akár töppedhet is idén.
Az ősz beköszöntével a Bujdosó család is elkezdte a szüreti munkálatokat, tudtuk meg a pincészet által küldött sajtóközleményből. Innen kiderül az is, hogy a pincészet filozófiája, hogy kiváló szőlőt termeljen, minimális beavatkozással jó ivású borokat készítsen. A termést illetően a tavalyi év nem volt könnyű számukra sem, az esős és változékony időjárás nem kedvezett a szőlőnek. Idén viszont semmi okuk aggodalomra, egészséges a szőlő, átvészelték az olykor viszontagságos időjárási körülményeket, a hőséget és a szőlőbetegségek sem támadták meg a szőlőszemeket.
Minden a terv szerint halad: az irsai olivért már leszedték, a héten pedig a Csomó alapanyaga, a sauvignon blanc, valamint a Mentőöv üdítő jellegét adó pinot noir és a Frissecco gyümölcsös ízéért felelős királyleányka is sorra kerülnek. A tramini esetében pedig már 17 fokos a must, ami a borász-tulajdonos Bujdosó Ferenc szerint nagyon jó előjel a töppedésre nézve is.
„A rozénak való szőlőt mindig korábban szüreteljük, mint azokat a fajtákat, amelyekből vörösborok készülnek, mert így megfelelő savtartalmú bort tudunk készíteni” – mondja Bujdosó Ferenc. A napokban feleségével, Beával és édesapjával, Feri papával bejárták a birtokot, hogy felmérhessék, milyen munkálatokra van szükség. „Apu termésbecslése eddig pontos” – konstatálja Ferenc, „így várhatóan október közepére nyugodt tempóban tudunk végezni a szürettel, amiben nagy segítségünkre lesz az új kombájnunk.”
A Bujdosó Pincészet a szeptember 9-én kezdődő Budavári Borfesztiválon is képviselteti magát. A rendezvényen egyébként a Dél-Balaton borászai együttesen jelennek meg, közös területen helyezkednek majd el, ezzel is hangsúlyozva a régiós összefogást.