Spontán Quimby és smároló MOMÉ-s lányok: ilyen volt a Bánkitó
2015. július 20. 14:42
Bréking: tömegnyomor, lehúzás és Pumped Gabo nélkül is lehet fesztiválozni. Bár talán okosabb volna nem elárulni, hogy minél kevesebben tudják, de a Bánkitó jelenleg Magyarország legkellemesebb, legélhetőbb fesztiválja szuper zenei programokkal és egy csipetnyi civileskedő világmegváltással. Itt Kiss Tibi pisil melletted a bokorban, aztán lenyom egy meglepetés Quimby-koncertet, a zenészek egymás koncertjein buliznak, a MOMÉ-s lány pedig a tóparton smárol valakivel. A Bánkitó Fesztiválon jártunk.
2015. július 20. 14:42
p
0
0
0
Mentés
Terján Nóra
„Gyerekek, komolyan mondom, hogy a tegnapi volt életem legjobb bulija” – mászik ki a szomszédos sátorból egy barátom, majd miután magához tér a felismeréstől, hozzáteszi: „De vágjátok nem az, hogy benne volt a top ötben, hanem mindent vitt!” – és még csak péntek reggel fél kilenc van. A tűző naptól aligha lehet tovább aludni, ám ezt senki sem bánja. A Bánkitó fesztiválon vagyunk a Nádas kemping árnyas fái alatt, ahol a hangulat egészen családias: rengetegen sátrazzák végig a fesztivált kutyákkal és babákkal, akár kismamaként, a bográcsban már készül a Tilos rádiósok babgulyása, a WC-papírt pedig mindig valaki elhasználja előttünk.
Inkább van nyaralás-kemping-osztálykirándulás feelingünk, mint fesztivál: nincs tömegundorunk, még hírből sem hallani a gyűlöletes fesztiválkártyás fizetőrendszerről és nem 800 forint egy túlvizezett, langyos fröccs, ezáltal pedig nem érzed úgy, mintha a kártyáddal együtt minden alkalommal téged is lehúznának. Az emberek vigyáznak a környezetükre, sehol egy sárba hugyozó, majd lendületből beleugráló francia brigád, esetleg egy raklapnyi Pumped Gabo, elmaradnak a hatalmas szponzor-molinók és sátrak, ráadásul gyakorlatilag telefonra sincs szűkség, hisz' minden közel van és úgyis szembejön, akit kerestél.
Fotó: MTI
Kiégett aktivisták terápiája és részvételi színház
A Nógrád megye délnyugati részén elhelyezkedő község a Cserhát dombjai között fekszik. A Bánkitó fesztivál szervezői nagyon beletrafáltak a tutiba a helyszínválasztásnál, hiszen július közepén (is) csodás itt a levegő, a tó vize pedig pont tökéletes, így az anti-mainstream kultúrsznob értelmiségi pestiek számára nincs is jobb választás a Bánkitónál: lehet művészkedni, világot megváltani, vagy akár lightosan politizálni két csobbanás között, de a standup comedy rajongói is hamar megtalálhatták a számításaikat, ugyanis a HVG publicistái (Hont, Seres és Tóta W.) egymás között beszélgettek például az értékalapú kritikáról és fikázásról. Ez egyébként meghozta a kedvünket egy olyanhoz, hogy jövőre a Mandiner újságírói (mondjuk Balogh, Rajcsányi, Stumpf) értekezzenek a kommentelőkről. (Nem.)
A civil és a színházi vonalon is kóstoltunk ezt-azt: külön programot szerveztek például kiégett aktivistáknak, ám a legizgalmasabb projekt kétség kívül a laki gyerekekkel tíz nap alatt összerakott előadás volt szombat este. A fórumszínház slammel találkozott a Borsod megyéből érkező 12-16 éves gyerekek játékában. Azért nem írok előadást, mert a történetet ők maguk írtak saját hétköznapjaikból inspirálódva, melynek során a néző is cselekvővé válhatott. A legjobb értelemben vett, megható és személyes részvételi színházat Szabó Veronika rendezte Horváth Kristóf vezényletével.
Fotó: MTI
A38-as feltörekvő tehetségek és underground dívák
Állítólag valakinek az ismerőse látott valakit, aki nem a hetedik kerületből jött le (sic!) – de szerintem ez kamu. „Milyen kiscsajra akarsz most akkor elrángatni?” – kérdezi kétkedve az egyik barátnőm, aki félórával később aztán már vadul ugrál a Csaknekedkislány koncertjén. Az egyelőre kevéssé ismert, ám őrületes hangulatot teremtő, sanzonzenét vicces szövegekkel újraértelmező bandának egyébként az a Csepella Olivér a frontembere, aki a Nyugat vs. Zombik c. képregényt rajzolja éppen, amelyben Ady totál részeg, Karinthy meg zombikat ver egy széklábbal. A tópart színpados koncertre összegyűlő tömeg láttán a zenekar egyébként olyannyira meghatódott, hogy a végén nem győzték megköszönni az élményt a közönségnek: „Nem baj, ha a következő koncertünkre megint húszan jöttök, ezt sosem felejtjük el!” – és noha kétlem hogy ezek után a Falábú nő és a MOMÉ-s lány balladáját megéneklő Csaknekedkislány dalait ne dúdolnák tömegesen, mégis ez a gesztus mutatta a legszebben, miért is olyan kellemes a Bánkitó fesztivál: senki sincs elszállva magától és a zenészek még ismerik az alázat fogalmát.
Legyen szó a mindig maximumot hozó Senáról, vagy a kemény rockereket is megszégyenítve stage divingoló Péterfy Boriról, netán a meglepetésként fellépő Quimbyről, itt nincs celebeskedés és pózolás, lapítás a backstage-ben, amíg „letudjuk a haknit és húzunk végre haza”: a Balaton Method alkotói a film vetítése alatt például úgy visongtak és tapsikoltak egy-egy jelenetnél örömükben, mintha nem kétszázadszorra látták volna azt, a frissen Budapestre költöző Antonia Vai például saját, csütörtöki koncertje után pedig végig maradt és bulizott a tömegben, sőt, az AKPH koncertjén be is ugrott énekelni egy szám erejéig.
Fotó: MTI
Te, ezek összegyűjtik a szemetet, mi van?
A Bánkitó fesztivál szintén párját ritkótó sajátja a környezettudatosság: senki nem hagy maga után több szakajtónyi szemetet, a tó tetején nem ringanak a papírpoharak és sörösüvegek vasárnap reggel, a környezet szeretve és tisztelve van. Szóval a visszaváltható, nem eldobható poharak mellett ezt értsük úgy, hogy itt nem menő trógernek lenni: a három nap ökológiai lábnyoma összehasonlíthatatlanul kisebb egy átlag fesztiválnál.
Valahogy így kezdődhetett a Sziget: csináljunk egy bulit a haverokkal, aztán valami lesz. Ami viszont lett, az az idegenforgalom szempontjából csodás, ám üdítő élmény, hogy a fesztiválgyáron, a 15-20ezres napijegyeken, az Air Max-párás, tömegnövelő-szagú veretésen, a szponzorok diktálta trendeken túl elfér egy kevésbé szervezett és profitorientált tóparti ejtőzés is a piacon. Talán hiú remény, de bízzunk benne, hogy ez minél tovább így is marad.
A mesemondás mindenkinek mást ad: művészetet, szeretetet, figyelmet, hagyományhoz való kapcsolódást – vallja a tízéves Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület elnöke. Interjúnk.
A párizsi olimpia óta megváltozott az élete a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia 21 éves versenyzőjének, aki előbb K4 500 méteren (Pupp Noémival, Csipes Tamarával és Gazsó Alida Dórával egy hajóban) lett bronzérmes remek hajrát követően, majd másnap Pupp mögött ülve K2 500-on is harmadik lett. Interjú Fojt Sárával.