A csúcsminőség erkölcsi kötelességünk – Szepsy István borász a Mandinernek
Az idén hetvenéves Szepsy Istvánnal betegségéről, Istenhez és a halálhoz való viszonyáról és a birtok jövőjéről beszélgettünk.
30 210 000 forint összleütéssel ért véget a harmadik, Tokaji Borlovagrend által szervezett Nagy Tokaji Borárverés. A legmagasabb áron a Szepsy Pince Úrágya 91 Tokaji Furmint 2014-ese kelt el, aminek a licitje 1 600 000 forintról indult és végül 5 000 000 forintnál ért véget.
A sárospataki Rákóczi vár lovagtermében, az előző évekhez hasonlóan olyan egyedi tételek kerültek kalapács alá, melyek kifejezetten az árverésre lettek kiválasztva. Száraz tételek esetében egy gönci hordónyi (136 liter), édes tételek esetében lehetőség volt fél gönci hordónyi (68 liter) mennyiséget is nevezni. Az árverésre felajánlott borokon a Tokaji Borlovagrend Borvizsgáló Bizottsága Mészáros Gabriella nemzetközi borakadémikus, Ronn Wiegand Master of Wine és Bálint László végzett minőségellenőrzést, az árverésig több alkalommal, ahova csak azok a borok juthatnak el, melyek megfelelnek minden kritériumnak. Ezeknek a boroknak az exkluzivitását az adja, hogy csak és kizárólag az árverésen vásárolhatóak meg, kereskedelmi forgalomba nem kerülnek.
A tavalyihoz képest idén tíz százalékkal magasabb volt az összleütés értéke, a tételek háromnegyede vevőre talált, ami az eddigiekhez képest szintén növekvő tendencia. A legmagasabb áron leütött bor, a Szepsy Pince Úrágya 91 Tokaji Furmint 2014-ese volt, aminek a licitje 1 600 000 forintról indult és végül 5 000 000 forintért kelt el.
Az elkelt borok negyven százaléka külföldre kerül a Tokaji Borlovagrend saját címkéjével a palackozást követően. A licitálótárcsát váltók között sok külföldi, az előző évek árveréseiről visszatérő hazai és új, első ízben licitáló volt.
A legnépszerűbb tételekért több licitáló kelt versenyre és ezért jóval a kikiáltási ár fölött keltek el. Az árverést megelőzően alakultak licitálócsoportok is, melyek egy-egy tételre szerveződtek. A licitálócsoportok tagjait egy csoportvezető képviseli, aki versenyre kel a kiválasztott tételért és a sikeres leütést követően a tétel felosztható a csoporttagok között. Ezzel a megoldással olyan tokaji borrajongóknak is van lehetősége a borkülönlegességek megvásárlására, akik az éttermekkel és borkereskedőkkel ellentétben csak kisebb mennyiséget szeretnének magukénak ezekből a borokból.
Az eladott tételekből származó adózott bevételnek a 40%-a Tokaji Borlovagrendet illeti, mely összegből fedezni tudja a következő évi árverés szervezését, egy részét pedig a Tokaj Borvidék Kultúrtáj javára fordítja.