Vineta, mics és pezsgő – erdélyi gasztronómia Budapesten
Reggeli piacozás közben erdélyi pacalcsorba és pezsgő – lehet, hogy elsőre szokatlannak tűnik, de a Fény utcai piacon esélyes, hogy megszokott jelenség lesz hétvégenként.
Milyen volt 2013 a szőlőben, milyen borokra számíthatunk az új évjáratban? A Mandiner.bor több hazai borászt is megkérdezett a témáról, a szüret folyamán reméljük, minden kiderül válaszaikból. Ezúttal a tokaji Demeter Zoltán válaszolt lapunknak.
A hegyaljai »rendszerváltás« utáni időszak huszonegyedik (21.), míg a pincészet alapítása óta eltelt idő tizennyolcadik (18.) szüretjéhez kezdtünk hozzá 2013. szeptember 8-án. Ezek a nagy számok – melyek így leírva engem is zavartan elgondolkoztatnak – a hirtelen irányváltásokra nem adnak, nem adhatnak lehetőséget.
Ennek okán a pincészetem az eltelt időszak alatt kialakított minőségi szerkezet elérésének menetrendje szerint végzi a szüretet. Az elgondoláshoz nem igazodó szőlőszemek nem kerülnek begyűjtésre.
A borok, melyek ezt a minőségi felépítményt alkotják, a következők:
Jelenleg a gondolkodásom középpontjában a hagyományos pezsgőkészítés tokaji lehetőségének feltárása áll. Ennek okán kísérleteket folytatok a terroir és a szüreti időpont helyes megtalálása, az almasav-bontás szükségessége, az adagolt cukormennyiség és cukorminőség, a megfelelő élesztő kiválasztása, az első és második erjesztési hőmérséklet pontos beállítása, a jól működő lezárás megtalálása és más egyéb apró, a minőséget befolyásoló összetevők terén.
A borok készítésének technológiájában nincs változás. Bizonyos borok csak tartályban erjednek, míg van, ami kizárólag hordóban. A Szerelmi dűlő esetében a már megszokott részbeni hordós erjesztést, részbeni újfahordós erjesztésre módosítottam.
Egyéb kísérletek eredményeként idén is elkészült a Verjus. Kizárólag első termésből szüretelve a Szerelmi dűlőből. A száz éves tőkék is megajándékoztak 400 liter musttal 2013.10.13-án a Bodából. A nagytályai cabernet franc még szüretelésre vár.