Az Erzsébet körúti Borellátótól kaptunk meghívást egy kóstolóra, hogy megnézzük, mit tudnak a minőségi folyóborok. Az egy hónapja megnyílt bolt tulajdonosai azzal a bátor koncepcióval vágtak bele az üzletbe, hogy megmutassák: a műanyagpalackban is lehetnek jó dolgok, ráadásul jó áron. Ezek a borok a hétköznapokra készültek, nem kell hozzájuk ünnep. Ehhez olyan ismert termelőket kerestek meg, mint Mészáros Pál, Frittmann János, Takler Ferenc, Polgár Zoltán vagy Szőke Mátyás, akik hosszú távon is garantálni tudják a minőséget. Hamarosan már a Lisicza Borház borai is kaphatóak lesznek, másfélliteres magnumpalackban, ugyanolyan kiszerelésben, mint a Szőke- illetve a Kvaszinger-borok.
A boltban nagy tér fogadja a belépő vásárlót. A falak mellett álló polcokon egyes termelők palackos borai is megtalálhatóak a folyóborok mellett. A bolt filozófiájához hozzátartozik, hogy minden tételt igyekeznek minél kevesebb ideig tárolni a polcokon. Ez fontos is, mivel ezeket a borokat alacsonyabb kénszinttel hozzák forgalomba, mint palackos társaikat, ezért rövidebb ideig is lehet eltartani őket.
A legtöbb nagy hazai borvidék megtalálható a bolt kínálatában: Tokaj-Hegyalja, Szekszárd, Villány, Balaton-felvidék, Hajós-Baja, Mátra. Az árak 700 és 1000 forint között mozognak literenként, kiszereléstől és pincészettől függően. A borok egy részét bármikor szívesen meg is kóstoltatják a vásárlókkal, hogy biztosan a megfelelő vihessék haza. A kóstolás során értek minket meglepetések, volt olyan, mikor a PET palackba töltött bor jobban szerepelt, mint palackos társa.
A kóstolt borokról
A bolt saját forgalmazású pincészete a Kvaszinger pince Tokajból. A félszáraz furmint 2012-ből tartalmaz egy kis maradékcukrot, ami azoknak fogja elnyerni a tetszését, akik szeretik, ha van egy kis édesség egy könnyedebb borban. A száraz borok kedvelőinek mindenképpen érdemes megkóstolni a pincészet Kanyargós furmintját 2011-ből, amiben egyaránt érezhetőek a gyümölcsök, a hordófűszerek és Tokaj egyedisége is.
A fehérek közül meg kell említeni még Frittmann János ezerjóját, ami egy tiszta, virágos, jó savú bor, remek választás lehet egy fröccspartihoz, ahogy Molnár Gábor mátrai irsai olivérje is, ami egy nagyon könnyed, jó egyensúlyú bor. A mátrai borász 2012-es roséjánál fordult elő az, hogy a PET-es jobban tartotta magát, mint a palackos. Több frissesség és gyümölcs volt benne, és sokkal kevesebb fanyarság.