A május 18-20 között megvalósuló programok között lesznek felvonulások, viselet- és hadibemutatók, bajvívás, ostromeszközök és fegyverek bemutatója, kézműves foglalkozások, ügyességi és sportversenyek is – közölték a szervezők. Megrendezik a nyolcadik Kaland-Vár játékkiállítást, amelyen játékbemutató, játszóház és egyéb gyerekprogramok is szerepelnek. A színpadi műsorok között lesz jelmezes történelmi lovagi torna, hagyományőrző zenekarok és táncegyüttesek fellépése, nyereményjátékok és óriás társasjáték is, valamint mesemondás és bábszínház színesíti még a kavalkádot.
A Magyar Mezőgazdasági Múzeum vártúrája keretében látogatást tehetnek a toronyban és elfeledett kincsek nyomába eredhetnek az érdeklődők, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiállításán pedig többek között a 160 éves magyar honvédség történetét lehet megismerni. A mozi-kuckóban naponta folyamatosan rajz-, gyermek és ifjúsági filmeket vetítenek. Az idei kiállítást hagyományteremtő szándékkal rendezik: ettől kezdve minden évben bemutatják majd a kiemelkedő épített örökséghez, a várakhoz köthető hagyományokat, kulturális értékeket.
A programhoz kapcsolódóan konferenciát is szerveznek a történelem, örökség, hasznosítás témakörében a várakat üzemeltető intézmények vezetői, műemlékvédelmi, turisztikai, történész szakemberek számára. A szervezők távlati célja, hogy a Kárpát-medence minél több várát bemutathassák ezzel megteremtve egy határokon átívelő kulturális együttműködést. A fesztiválon bemutatkozik többek között Csesznek, Csobánc, Diósgyőr, Eger, Esztergom, Érsekújvár, Gyula, Hollókő, Kőszeg, Léva, Nagyvázsony, Pétervárad, Sárospatak, Sárvár, Siklós, Somló, Sümeg, Szigetvár, Szigliget, Tata, Várpalota és Visegrád is.