Hosszú cikkben taglalta a Lukács Archívum megszüntetésének körülményeit Radnóti Sándor a Die Welt pénteki számában. Kiemelte, hogy megszűnt az oda járó állami támogatás és hogy Magyarország a kormányváltás óta rendszeresen a címlapokra kerül. Az irodalomtörténész hozzátette, hogy a megfigyelők szerint az „autokrata” kormány a kétharmad segítségével felszámolja a hatalommegosztást, a jogállamiságot, az igazságszolgáltatás függetlenségét, a sajtó- és vallásszabadságot. A Lukács Archívum vége a bizonyíték arra, hogy Orbán Viktor és „harcostársai” arra törekednek, hogy a magyar kulturális gondolkodást megtisztítsák a baloldali hagyományoktól – véli Radnóti.
Ennek alátámasztására felhozta József Attila és Károlyi Mihály szobrainak eltávolítására vonatkozó terveket és felidézte, hogy Heller Ágnessel és Vajda Mihállyal ő maga is uszítások kereszttüzébe került. Megállapította azt is, hogy a választások óta Orbán és emberei arra törekednek, hogy az államot és a gazdaságot megtisztítsák a régi elittől. Az egyik budapesti színház egy ismert „neonáci” színész kezébe került, aki az „antiszemita” Csurka István darabjait akarja játszani – emlékeztetett a német lapban Radnóti, ennek kapcsán pedig megállapította, hogy már nem becsülik meg a kultúrát. Beszámolt a kulturális támogatások megvonásától. Hozzátette, hogy pedig a 20. század során eddig minden magyar kormány támogatta a kultúrát, a Horthy-, a Rákosi-és a Kádár-korszakból is hozott fel példákat.
Radnóti Sándor megjegyezte, hogy Aczél György kultúrpolitikai manipulációja a minőség szellemét érvényesítette: ekkor alapították a Lukács Archívumot is. Az első Orbán-kormány még folytatta ezt a tradíciót, de radnóti Sándor szerint Orbán Viktor valószínűleg levonta a tanulságot, hogy nem éri meg a kultúrába befektetni, mert annak nincs politikai haszna. Megállapította, hogy a választások után nem kultúrharc kezdődött, hanem csak nem tesznek semmit az ország szellem légkörének támogatásáért. Megállapította, hogy Sólyom László leváltásával a kormány megmutatta, hogy mennyire lebecsüli az értelmiség akaratát. Említést tett az egyetemi keretszámok csökkentéséről is. Kijelentette, hogy a kulturális élet helyett inkább a labdarúgást támogatják, és „szorgosan” stadionokat építenek. Radnóti Sándor megemlítette, hogy Orbán Viktor szülővárosában futballakadémiát alapított – idézi a lap írását a Médianéző.