Súlyos keleti fenyegetést kapott Brüsszel, a kontinens jövője forog kockán

2025. július 27. 17:41

Katar komoly figyelmeztetést küldött.

2025. július 27. 17:41
null

Katar azzal fenyegeti az Európai Uniót, hogy leállítja a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítását, ha az EU nem módosítja az új ESG-jelentési szabványokat, melyek a kényszermunka és környezetvédelmi károk elleni fellépést célozzák. Saad al-Kaabi katari energiaügyi miniszter a belga kormánynak írt levelében hangsúlyozta, hogy ha nem történnek további változtatások az irányelvben, Katar és a QatarEnergy kénytelen lesz alternatív piacokat keresni, 

amelyek stabilabb és kedvezőbb üzleti feltételeket biztosítanak

írta a Reuters. 

Az új ESG-szabályozás számos szigorú követelményt támaszt, többek között az ellátási láncok teljes körű átvilágítását és a nettó zéró kibocsátás 2050-ig történő elérését. Katar szerint ez különösen problémás, mert egy ilyen átfogó ellenőrzési kötelezettség több tízezer, akár százezer beszállító vizsgálatát jelenti, miközben az ország energiaipara – hagyományosan szénhidrogénekre alapozva – rendkívül nehéz helyzetbe kerülne a klímavédelmi célok teljesítése kapcsán. Katar az LNG-export terén a világ harmadik legnagyobb szereplője, és az Európai Unióba szállított mennyisége az orosz–ukrán háború óta 

az EU LNG-importjának mintegy 12–14 százalékát teszi ki.

Nem csupán Katar, hanem az Egyesült Államok is eltérő irányt képvisel az EU-hoz képest az energiaipari szabályozás terén: Donald Trump elnöksége alatt több rendeletet is kiadtak az olaj- és gázkitermelés bővítésére, amelyek enyhítik az engedélyezési és környezetvédelmi előírásokat. Ez a megközelítés ellentétben áll az uniós szigorú ESG-követelményekkel, és valószínűleg hosszú távon befolyásolja majd az EU és az USA közötti energiakereskedelmi kapcsolatokat.

Az EU ESG-irányelve 2027-től kötelezővé teszi, hogy a 450 millió euró árbevétel feletti cégek – köztük nem uniós vállalatok is – teljes körű ellenőrzéseket végezzenek az ellátási láncukban a munka- és emberi jogi, valamint környezetvédelmi előírások betartására. Ennek megszegése akár az éves globális árbevétel 5 százalékáig terjedő büntetéssel járhat. Bár Brüsszel enyhítéseket javasolt, többek között a határidők kitolását és az ellenőrzések szigorának csökkentését, Katar szerint ezek nem elegendőek. Különösen kifogásolják, hogy az irányelv előírja a vállalatok számára az 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedési célt támogató klímaváltozási átállási terv elkészítését, ami a katari állam és QatarEnergy számára nem elfogadható, mivel nem terveznek nettó zéró kibocsátásra törekvést a közeljövőben.

Ezt is ajánljuk a témában

A nyitókép illusztráció: MTI/EPA/Makszim Sipenkov

***

 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gintonic68
2025. július 27. 20:14
Az energiafüggőség RÓSSSZ dolog... Pl. ezért kellett volna leválni az orosz gázról...😉🫨
citromosParizer
2025. július 27. 19:26
igazuk van. mert kb az Unió deklarálja, hogy hamarosan nem vesz tőlük semmit, de elvárja, hogy addig is szívassa magát minden féle morális baromsággal. ja, és utána meg ők is fekete listások lesznek, mert ha a mór megtette a kötelességét, akkor a mór mehet. főleg ha nem megújuló energiával kereskedik
VeressZoltán
2025. július 27. 19:24
A juniot ez nem idegesíti, majd többet vesznek a ruszkiktól...
nempolitizalok-0
2025. július 27. 19:05
Akkor ennyit a biztonságos LNG tengeri szállításokról. Pedig hol vannak még a kalózok, az orosz, kínai haditengerészet. Ha kiitörne a világháború, az oroszok pár hét alatt megfojtanák a nyugati országokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!