Nahát, a Politico is kimondta: Ukrajna vezetése Ukrajna ellensége

„Alattomos és romboló belső ellenség”, az ország saját félautokratikus vezetése. De írtak még ennél is durvábbat, mutatjuk!

Nem fogják kitalálni, kicsoda.
Putyin véres háborúja nyomás alá helyezi a demokráciát Ukrajnában – ezzel a címmel igyekezett gyorsan magyarázni az ukrajnai helyzetet a Politico.
A brüsszeli lap ugyanis néhány órával korábban meglepően kritikus hangnemben nyilatkozott az ukrán vezetésről; „alattomos és romboló belső ellenségről” írt, és félautoriternek nevezte Volodimir Zelenszkij rendszerét.
Ezt is ajánljuk a témában
„Alattomos és romboló belső ellenség”, az ország saját félautokratikus vezetése. De írtak még ennél is durvábbat, mutatjuk!
Már-már várhatónak is mondhatnánk, hogy villámgyorsan jelentkeztek a fősodorra jellemző magyarázattal, miszerint az egészről nem más tehet, mint Vlagyimir Putyin és az orosz invázió.
Azt érdemes talán óvatosan megjegyezni, hogy Ukrajna a Globális Szervezett Bűnözési Index legutóbbi rangsorában a 31. helyen áll, vagyis a szervezett bűnözéssel – embercsempészet, maffia, szexrabszolgaság, drogkereskedelem, stb. – 31. leginkább sújtott országa. Európában pedig a második legrosszabb, egyetlenegy európai ország előzi meg, mégpedig Oroszország. Impozáns helyét nem most nyerte el, nagyjából mindig ebben a ligában focizott.
S ha már Zelenszkijről és a korrupcióról (meg a tüntetésekről) esik szó, azt sem árt megemlíteni, hogy a Transparency International korrupcióérzékelési indexe szerint Szerbia és Algéria között helyezkedik el, kizárólag az oroszokat, a beloruszokat és a bosnyákokat előzik Európában, ami szintén nem újkeletű dolog.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán elnök eredeti javaslata veszélybe sodorhatja az uniós pénzügyi támogatásokat, valamint Ukrajna EU-csatlakozási törekvéseit is.
Az erősebb hangvételű első Politico-cikkre gyorsan érkezett másodikban is bujkál némi kritika, de már jóval kevésbé éles.
„Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megszilárdítja hatalmát – ami aggodalmat kelt az ország jövőjével kapcsolatban”
– írják, de bekezdéseken át bizonygatják a hosszas aggodalmaskodás végén, hogy
„Ukrajna még mindig demokrácia”.
Sőt, azt is belefoglalták, hogy „az ukrán demokrácia sokkal erősebbnek bizonyul, mint azt a legtöbb kívülálló – köztük Vlagyimir Putyin orosz elnök – gondolta”, és bár a harmadik háborús év kihívást is jelent ennek, „Ukrajna még mindig nagyon messze van attól, hogy Oroszországhoz hasonlóan autoriter diktatúra legyen”.
Persze az nem kellemes, hogy, mint emlékeztetnek, a hét elején Zelenszkij aláírt egy törvényt, amely megerősítette a kormány fennhatóságát a kulcsfontosságú korrupcióellenes ügynökségek felett, ami miatt szövetségesei bírálták, az ukránok pedig az utcára vonultak. De hát mégiscsak visszakozott, hozzák fel érvként.
Az előző cikkhez képest tehát alaposan felpuhítva azt írja a Politico, hogy „egyre nagyobb az aggodalom, hogy Zelenszkij és környezete a hadiállapot által biztosított hatalmat arra használhatja fel, hogy a hatalmat összpontosítsa, és így folytassa a harcot – olyan módon, ami aggodalmakat kelt az ország demokratikus hitelességével kapcsolatban”.
Megszólaltattak még egy finoman aggódó NGO-vezetőt, felemlegettek egy korábbi ügyet, ahol lényegében a korrupcióellenes szerv ellen vezetett támadást Zelenszkij kabinetje, s aki azt mondta, a hadsereg gyanús vásárlásainak vizsgálata miatt üldözik, jelenleg dezertálás és csalás miatt helyezték vád alá. Mint közölte, „azzal, hogy engem üldöz, az elnöki hivatal azt az üzenetet küldi minden felügyeleti szervnek, oknyomozó újságírónak és ukrán katonának, hogy bárkit, bárhol és bármikor üldözhetnek”.
Még az SZBU, a kormány titkosszolga-szekus bunkósbotja miatt is szót emelt a Politico, amely nemrég razziázott a korrupcióellenes ügyészségnél.
Ez ugyebár az egyike azoknak, amelyeket Zelenszkij egyetlen tollvonással szeretett volna elnöki jogkörbe vonni.
Július elején pedig megvétózta a kormány egy új vezető kinevezését az Állami Gazdaságbiztonsági Hivatal élére, ami szintén elvileg az átláthatóságot szolgálta volna. Mindennek oka természetesen nem más, mint a nemzetbiztonság.
Julija Szviridenko új miniszterelnök is bemutatkozott, mint Zelenszkij közeli szövetségese, és egyből be is védte a kormányzatot, mondván, minden szabályszerű volt.
„Az elnök a múlt héten átalakította kormányát, hogy több lojális politikust juttasson kulcspozíciókba” – ilyet is leírt a brüsszeli lap, sőt egy kritikusát is idézték, aki közölte, „Zelenszkij úgy gondolkodik, mint egy »Ukrajna« nevű vállalkozás tulajdonosa, ahol Jermak, a tanácsadója a vezérigazgató”.
Az elnök pedig mikromenedzsel mindent a legszűkebb tanácsadói köreivel, ami megakadályozza, hogy új, tehetséges emberek kerüljenek pozíciókba. „A végrehajtó hatalmi vezetőt információs vákuumba helyez, ahol az igenlő emberek dicsérik, függetlenül attól, hogy milyen politikát folytat” – mondta a lapnak egy ukrán politológus, aki azért gyorsan hozzátette, ettől még nem sodródik az ország visszafordíthatatlanul az autokrácia felé.
Mégpedig azért, mert a szövetségesei – vagyis az EU – most is felszólalt.
„Vagy ha nem akarsz a szabályok szerint játszani, akkor tényleg mi a különbség közted és Oroszország között?”
– tette fel a kérdést.
Nyitókép: Celestino Arce / NurPhoto / NurPhoto via AFP