Arthur Krön, az Oxfordi Egyetem osztrák történésze szerint az Európai Uniónak a fennmaradáshoz mélyreható demokratikus reformokra van szüksége – írja a Neue Zürcher Zeitung.
Bár a lakosság többsége – így Magyarországon is – támogatja az EU közös biztonságpolitikáját, nő az elégedetlenség a demokratikus deficit miatt: az emberek fele úgy érzi, hogy Brüsszelben nincs beleszólása a döntésekbe. Krön kiemeli, hogy a nemzetállamok – például Magyarország – egyedül globális kihívásokkal szemben tehetetlenek, mégis sokan elutasítják a hatáskörök átadását egy kevéssé demokratikus EU-nak.
A szerző szerint csak egy valóban demokratikus, átlátható és polgárok által kontrollált EU tudja egyesíteni a kontinens szabadságvágyát
és megerősíteni Európát a 21. század kihívásaival szemben.
Magyarország és Lengyelország is ezen az állásponton van
A Mandiner több alkalommal is beszámolt már róla, Magyarország és Lengyelország is egyre inkább azt hangoztatja, hogy meg kell változtatni az EU politikai dinamikáját, valamint azt, hogy
független tagállamok szoros szövetségén kellene alapulnia az Európai Uniónak.
Ráadásul Orbán Viktorhoz hasonlóan látja azt is az osztrák történész, hogy az európaiak egyáltalán nem szeretnének nagyobb hatalmat adni Brüsszelnek. Azonban fontos kiemelni, hogy szöges ellentét mutatkozik meg köztük például a tagállamok vétóját illetően.
Az egyes kormányfők vétójogát meg kell szüntetni”
– véli a szerző, pedig ha valami az Európai Unió demokratikus működésének az egyik alapja, akkor talán éppen a tagállamok nagyobb beleszólása a mindenkit érintő legfontosabb döntésekbe. Jó hír azonban, hogy a szerző egy fontos demokratikus lehetőséget is felvet. Például azt, hogy több fontos kérdésben is népszavazást kezdeményezne.