A csalódott német kancellárt sem nyűgözte le a megkötött vámmegállapodás, de beletörődött

Friedrich Merz szerint károkat fog okozni az Ursula von der Leyen által megkötött egyezség.

„Hétfő éjfélkor életbe lépő, azonnali és feltétel nélküli végleges tűzszünetről” állapodtak meg a felek.
Pumtam Vecsajacsaj ügyvivő thaiföldi és Hun Manet kambodzsai miniszterelnök megállapodott abban, hogy a napok óta tartó halálos határvillongásokat követően a két ország azonnali tűzszünetet köt – jelentette be hétfőn a közvetítő szerepet betöltő Anvar Ibrahim malajziai miniszterelnök.
A thaiföldi és a kambodzsai vezetőkkel közös sajtótájékoztatóján Anvar Ibrahim hozzátette, hogy a helyi idő szerint „hétfő éjfélkor életbe lépő, azonnali és feltétel nélküli végleges tűzszünetről” azon a rendkívüli találkozón egyeztek meg, amelyet Malajzia közigazgatási fővárosban, Putradzsajában tartottak
az Egyesült Államok és Kína képviselőinek jelenlétében.
Thaiföld és Kambodzsa vezetői közös nyilatkozatot is kiadtak, amelyben a tűzszünetet „a deeszkaláció, valamint a béke és biztonság helyreállítása felé vezető létfontosságú, első lépésnek” nevezték.
Mindkét fél kifejezte hajlandóságát a kormányuk közötti közvetlen kommunikáció újraindítására,
így a két ország katonai vezetői várhatóan kedden találkoznak, a határ menti együttműködéssel foglalkozó kétoldalú testületnek, az Általános Határbizottságnak az ülését pedig augusztus 4-én tervezik megtartani.
A Thaiföld és Kambodzsa között csütörtökön kiújult, 13 ember halálát és 73 sebesülését okozó, illetve a határ menti övezetekben élő több mint 200 ezer lakos elmenekülését okozó fegyveres konfliktust egy khmer katona halálával járó, május végi tűzpárbaj váltotta ki. Bangkok és Phnompen között mindig feszült volt a viszony közös határuk vonala miatt, de ilyen súlyú erőszakos összecsapások már csaknem tizenöt éve nem voltak közöttük. A két ország egymást teszi felelőssé a fegyveres konfliktus kirobbanásáért, melynek középpontjában az UNESCO világörökségi listáján szereplő és a mostani harcokban megrongálódott Prasat Preah Vihear templom áll, amelyet mindkét ország a magáénak tart.
A kambodzsai védelmi minisztérium szerint több mint 400 ezer vendégmunkás utazott haza Thaiföldről a konfliktus miatt, amit azzal indokoltak, hogy már nem érzik ott magukat biztonságban; a thaiföldi király pedig szintén a határvillongások miatt volt kénytelen lemondani a 73. születésnapjára tervezett hivatalos ünnepségeket.
A tűzszünet elérése annak köszönhető, hogy több ország, köztük az Egyesült Államok részéről is jelentős nemzetközi nyomás nehezedett a két országra,
miután Donald Trump amerikai elnök 36 százalékos vám kivetését lengette be velük szemben.
Hozzátették: a vámokról csak a harcok befejezése után lehetnek tárgyalások.
(MTI)
Nyitókép: Christopher Furlong / POOL / AFP