A Kína és Oroszország között látszólag egyre szorosabbá váló stratégiai partnerség komoly kihívást jelenthet a globális geopolitikai egyensúly szempontjából, különösen az Egyesült Államok és szövetségesei számára – derül ki a Portfolio szombati cikkéből.
Mint a The Diplomatico is rámutat: bár a látványos diplomáciai gesztusok mögött jelenleg kevés konkrétum áll, a koordinált fellépés lehetősége – például Ukrajnában, a Dél-kínai-tengeren vagy az Északi-sarkvidéken – már most fokozza a nyugati világ nyomásérzetét.
Három ok, amiért veszélyes lenne a két atomhatalom szorosabb együttműködése
1. Ha a két hatalom érdekei tartósan egy irányba mutatnak, az lehetőséget teremthet arra, hogy az egyik fél konfliktusa – legyen az Tajvan vagy Ukrajna – a másik által stratégiailag „megtámogatott” legyen, amely könnyen megoszthatná a Nyugat kapacitásait katonai, gazdasági és diplomáciai szempotból is.
2. Egy ilyen tengely megerősödése egy többpólusú, versengő világrendet is előre vetíthetne, amelyben
az Egyesült Államok kénytelen lenne egyszerre két fronton, két nukleáris nagyhatalommal szemben védekezni.
Különösen veszélyes lenne mindez akkor, ha a Kína és Oroszország közötti gazdasági és hadiipari függés átcsapna tényleges katonai szövetségbe.
3. A jelenlegi helyzetben a koordináció már most is túlmutat a szimbolikus együttműködésen – a közös hadgyakorlatok, technológiai információcsere és rejtett támogatások formájában zajló együttműködés azonban egy olyan új hidegháborús szövetségi rendszer előszobája lenne, amely újraszabná a globális erőviszonyokat.