Három ok, amiért Kína és Oroszország szövetsége lángba borítaná a világot

2025. július 19. 12:00

Bár a látványos diplomáciai gesztusok mögött jelenleg kevés konkrétum áll, a koordinált fellépés lehetősége – például Ukrajnában – már most fokozza a nyugati világ nyomásérzetét.

2025. július 19. 12:00
null

A Kína és Oroszország között látszólag egyre szorosabbá váló stratégiai partnerség komoly kihívást jelenthet a globális geopolitikai egyensúly szempontjából, különösen az Egyesült Államok és szövetségesei számára – derül ki a Portfolio szombati cikkéből.

Mint a The Diplomatico is rámutat: bár a látványos diplomáciai gesztusok mögött jelenleg kevés konkrétum áll, a koordinált fellépés lehetősége – például Ukrajnában, a Dél-kínai-tengeren vagy az Északi-sarkvidéken – már most fokozza a nyugati világ nyomásérzetét.

Három ok, amiért veszélyes lenne a két atomhatalom szorosabb együttműködése

1. Ha a két hatalom érdekei tartósan egy irányba mutatnak, az lehetőséget teremthet arra, hogy az egyik fél konfliktusa – legyen az Tajvan vagy Ukrajna – a másik által stratégiailag „megtámogatott” legyen, amely könnyen megoszthatná a Nyugat kapacitásait katonai, gazdasági és diplomáciai szempotból is.

2. Egy ilyen tengely megerősödése egy többpólusú, versengő világrendet is előre vetíthetne, amelyben

az Egyesült Államok kénytelen lenne egyszerre két fronton, két nukleáris nagyhatalommal szemben védekezni.

Különösen veszélyes lenne mindez akkor, ha a Kína és Oroszország közötti gazdasági és hadiipari függés átcsapna tényleges katonai szövetségbe.

3. A jelenlegi helyzetben a koordináció már most is túlmutat a szimbolikus együttműködésen – a közös hadgyakorlatok, technológiai információcsere és rejtett támogatások formájában zajló együttműködés azonban egy olyan új hidegháborús szövetségi rendszer előszobája lenne, amely újraszabná a globális erőviszonyokat.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Sergey Bobylev / AFP

***

 

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sersem
2025. július 19. 15:55
"az Egyesült Államok kénytelen lenne egyszerre két fronton, két nukleáris nagyhatalommal szemben védekezni." Ja, szegények. Báncsák őket. Az USA folytat proxy háborút a ruszkik ellen. A Kinával szembeni készülődésük sem titok. De ők mindig csak védekeznek.
julius68-2
2025. július 19. 15:41
Akkor meg mi a f@szért próbálták, fingós Joeék mindenáron összehozni őket !
canadian-deplorable
2025. július 19. 14:41
"neszteklipschik 2025. július 19. 07:05 Én az a ma TELJESEN elképzelhetetlen dolgot is lehetségesnek tartom, hogy a jövőben valamikor az USA SZÖVESÉGRE LÉP Oroszországgal, hogy annak a keleti része ne váljon kínaivá..." Van benne ráció! A hideg háború alatt kommunista Kína egy darabig Amerika fele kacsintgatott és volt egy kisebb háború is Kína és a Szovjetúnió között.
august
2025. július 19. 14:41
:))) A "nyugat", mára olyan lett mint a bolsevisták, a legjobban az olyan katasztrófák, és válságok ellen tudnak harcolni, amit ők maguk okoztak. Ugyanis az, hogy az oroszok és a kínaiak egymásra találtak, az mind a nyugat ténykedésének a következménye. Akárcsak a mostani gazdasági mélyrepülés is. Amire azt lehet mondani, hogy ettől nincsen lejjebb. -Mit is mond erre az úniós vezérkar, nincs-e? -fogd meg a söröm...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!