Korrupció Ukrajnában: Zelenszkij próbálja menteni a menthetőt

Gyorsan meggondolta magát az ukrán elnök, mégsem szántja be a korrupció ellenes hatóságokat.

Úgy tűnik, már az Európai Uniónál is kezd betelni a pohár.
Az Európai Unió bejelentette, hogy 1,5 milliárd eurót visszatart Ukrajnától; elsősorban amiatt, mert Volodimir Zelenszkij korlátozni akarta a korrupcióellenes szervezetek függetlenségét, a Főügyészség hatáskörébe utalva őket. A visszatartott összeg annak a 4,5 milliárd eurós alapnak a része, melynek folyósítását a felelősségteljes kormányzás normáinak teljesítéséhez kötötte az EU – írta meg a Kárpáthír a The New York Times és az Insider alapján.
Ukrajnának teljesítenie kell bizonyos feltételeket, hogy igényt tarthasson az összegre.
Mi is írtunk róla, hogy Zelenszkij a héten – tartva az esetleges következményektől – új törvényjavaslatot nyújtott be, mely érvénytelenítené a korrupcióellenes szervezetek függetlensége elleni jogi támadást.
Ezt is ajánljuk a témában
Gyorsan meggondolta magát az ukrán elnök, mégsem szántja be a korrupció ellenes hatóságokat.
Hogy ez önmagában elég lesz-e az EU-s pénzek visszaszerzésére, az már csak azért is jó kérdés, mert egyéb korrupciógyanús tényezők is terítékre kerültek Ukrajnával kapcsolatban.
Az egyik ilyen, hogy Olekszij Csernisov volt miniszterelnök-helyettest június 23-án egy ingatlanügylettel kapcsolatos korrupcióval vádolták meg. Ráadásul a Csernisov-ügy vezető nyomozója, Olekszandr Civinszkij körül is gyanús körülmények zajlanak. Civinszkijt ugyanis egy független bizottság választotta a Gazdasági Biztonsági Iroda (ESBU) élére, a kormány azonban megtagadta a kinevezését.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) feltételei szerint a kinevezést július 25-ig kellett volna végrehajtani. Ennek elmulasztása veszélyeztetheti a 2023-ban indult, négy évre szóló, 15,6 milliárd dolláros IMF-hitelcsomag következő részletének folyósítását
– idézi a The New York Times írását a Kárpáthír.
Nyitókép: Armend NIMANI / AFP