Futótűzként terjed a pánik Ukrajnában: Zelenszkij legújabb ámokfutása miatt veszíthetik el az EU támogatását

A korrupcióellenes aktivisták meglátása szerint ez a lépés akadályozni fogja Ukrajna európai integrációját.

Az elnök lépéseket ígért, de a korrupcióellenes intézmények továbbra is elégedetlenek.
Ahogy korábban a Mandiner is beszámolt róla, az ukrán parlament kedden elfogadott egy új törvénytervezetet, amellyel lényegében megfosztanák függetlenségüktől a korrupcióellenes hivatalokat, és a főügyész hatásköre alá vonnák őket. A parlament döntését megelőzően hétfőn az ukrán biztonsági szolgálat (SSU) házkutatást folytatott a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) több dolgozója ellen. Ezek a fejlemények az ukrajnai korrupciós helyzet romlását mutatják.
Többen utcára vonultak az új törvény ellen, a G7 országok pedig felszólították az ukrán miniszterelnököt újabb korrupcióellenes intézkedések bevezetésére.
Ezt is ajánljuk a témában
A korrupcióellenes aktivisták meglátása szerint ez a lépés akadályozni fogja Ukrajna európai integrációját.
Volodimir Zelenszkij elnök csütörtökön szintén megszólalt a kérdésben, számolt be a Kyiv Independent. Az elnök ígéretet tett, hogy a következő hetekben átfogó megbeszéléseket folytatnak az illetékesekkel, két hét múlva pedig várhatóan előállnak egy, a társadalom számára elfogadható megoldással.
Ugyanakkor védelmébe vette a törvényt, és azt mondta, „látjuk, hogy az emberek mit várnak el az állami intézményektől - a biztosított igazságszolgáltatást és az egyes intézmények hatékony működését”.
A tárgyalás után, amelyen a törvény által hátrányosan érintett korrupcióellenes ügynökségek –mint például a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) és a Speciális Korrupcióellenes Ügyészség (SAPO) – is részt vettek, az elnök elmondta:
„Megvitattuk a szükséges adminisztratív és jogalkotási döntéseket, amelyek megerősítenék az egyes intézmények munkáját, feloldanák a meglévő ellentmondásokat és megszüntetnék a veszélyeket.”
A reformot védve az elnök hangsúlyozta,
fontos egy olyan igazságszolgáltatási rendszer felállítása, amelyben a büntetőügyek nem húzódnak el évekig, és az ukrán állam ellen dolgozó személyeket felelősségre lehet vonni.
A törvényjavaslatra adott második nyilvános reakciójában Zelenszkij nem beszélt a tüntetésekről, sem a NABU és a SAPO függetlenségei elleni fenyegetésről szóló kritikákról.
A NABU és a SAPO a találkozót követő közös nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a közelmúltbeli jogszabályi változások „jelentősen aláássák intézményeik függetlenségét”.
Továbbá azt írták, az új törvénnyel „megfosztották a NABU-t és a SAPO-t azoktól a garanciáktól, amelyek korábban lehetővé tették számukra, hogy hatékonyan teljesítsék a magas szintű korrupció elleni küzdelemről szóló megbízatásukat.”
A szervezetek hangsúlyozták, hogy a teljes körű és független működés helyreállításához „világos és egyértelmű jogalkotási lépésekre” lesz szükség .
Az ukrán vezetés és a korrupcióellenes szervek közötti találkozóra azért került sor, mert az ellenzéki törvényhozók és civil társadalmi csoportok több ízben is hangos nemtetszésüket fejezték ki a július 22-én aláírt jogszabállyal szemben.
Nyitókép: Gints Ivuskans / AFP