„Hálásak vagyunk Magyarországnak” – nagy diplomáciai fordulatot jelentett be az örmény nagykövet a Mandinernek!

2025. június 27. 05:35

Örményország 2012 augusztusában felfüggesztette diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal, miután a kormány kiadta az azeri hatóságoknak a „baltás gyilkost”, Ramil Safarovot. Tíz év után enyhült a viszony, idén nyár végén pedig a nagykövetváltással újra megnyílnak a nagykövetségek Budapesten és Jerevánban. Ashot Smbatyant kérdeztük.

2025. június 27. 05:35
null
Maráczi Tamás

Diplomáciai szóbeszédek szerint 2022-től, amióta kinevezték Örményország grúziai nagykövetévé, Ön jelentős erőfeszítéseket tett az Örményország és Magyarország közötti kapcsolatok helyreállítására is. Ez igaz? Mi motiválta?

Igen, igaz. Megpróbáltam a magam szerény módján hozzájárulni a két ország közötti kapcsolatok helyreállításához. Diplomataként bizonyos vagyok abban, hogy a párbeszéd mindig hasznos tud lenni.

Magyarországon jelentős örmény közösség él, és van egy szimpátia is a két nép között. Milyen tényezőknek köszönhető, hogy ez a barátsági kapcsolat még a diplomáciai feszültségek ellenére is megmaradt?

Az örmény és magyar nép történelmi kapcsolatai elsősorban a keresztény és az egyetemes emberi értékeken alapulnak. Nem véletlen, hogy a magyar szabadságharc történetének lapjain a hősök között híres örmény parancsnokok neveit is megtaláljuk, ők fegyverrel a kezükben harcoltak és áldozták életüket a magyar szabadságért. 

Magyarország azon kivételes államok közé tartozik, amely vállalja a területén élő nemzeti kisebbségek identitásának megőrzését. 

E tekintetben hálásak vagyunk Magyarországnak a kisebbségi jogok biztosítása terén tanúsított kiváló példamutatásért, valamint az örmény autonóm önkormányzat iránti hozzáállásáért.

Ashot Smbatyan

A kapcsolat a Ramil Safarov-ügy miatt romlott meg: a magyar bíróság életfogytiglanra ítélte az azeri gyilkost, aki 2004-ben Budapesten megölt egy örmény katonát, Magyarország azonban később kiadta őt Azerbajdzsán számára. Hogyan emlékszik vissza erre a döntésre, és milyen nyoma van ennek az örmények emlékezetében?

A legjobb választ ezekre a fájdalmas eseményekre egy magyar bíróság adta, amely életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte az azerbajdzsáni gyilkost, aki álmában megölt egy örmény tisztet. A gyilkos kiadatása érthető módon tiltakozáshullámot váltott ki az örmény közvéleményben, mivel ez a lépés aláásta az elkövetett bűncselekményért járó méltányos büntetés végrehajtását. Nem lenne valós állítás, ha azt mondanám, hogy teljesen túlléptünk ezen az ügyön érzelmileg, hogy magunk mögött hagytuk azt a sérelmet, amelyet Örményország számára a kiadatás okozott, de tele vagyok reménységgel, hogy a nemzeteink – miután hosszú történelmi utat tettek meg együtt – megtalálják az erőt és a bölcsességet ahhoz, hogy ezt a keserűséggel teli fejezetet lezárják.

Örményország akkor, 2012-ben úgy döntött, hogy megszakítja a diplomáciai kapcsolatot Magyarországgal. Milyen tényezők járultak hozzá ahhoz, hogy tíz év után hajlandóak voltak újra felvenni a kapcsolatot?

A diplomácia az a kulcs, amely a kapcsolatok zárt ajtaját hivatott kinyitni. Segít abban, hogy akár fájdalmas témákról is beszéljünk, és egymást meghallgatva haladjunk előre. 

Az örmény–magyar kapcsolatok jelentős lehetőségeket rejtenek magukban, bővítésre, elmélyítésre méltók, 

és korunk kihívásai közepette különösen fontos, hogy az együttműködés és a párbeszéd előtt mindig nyitva maradjon az ajtó.

 

Éppen ezekben a napokban van két éve annak, hogy Ön mint Örményország magyarországi nagykövete és Sikó Anna Mária mint Magyarország örményországi nagykövete megkezdte diplomáciai munkáját, igaz, nem Jerevánban, illetve Budapesten, hanem a grúz fővárosban, Tbilisziben. Mi változott azóta? Milyen minőségűek jelenleg a két ország közötti kapcsolatok?

Elégedetten mondhatjuk, hogy a két ország diplomáciája által elvégzett munka meghozta a kívánt eredményt. Jól érzékelhető a kapcsolatok elmélyülése a politika, a gazdaság és a kultúra területein. E rövid időszak alatt mintegy tíz magas szintű kétoldalú látogatás valósult meg, számos kulturális és gazdasági jelentőségű rendezvény került megrendezésre, jelentősen megnőtt a turizmus, és decentralizált együttműködés alakult ki az örmény és magyar önkormányzatok között – a sort még lehetne folytatni. 

Mindez nem lett volna lehetséges a két ország vezetésének határozott politikai akarata nélkül.

Ön Tbilisziből látja el magyarországi nagyköveti feladatait. Nyáron váltás lesz a poszton. Utódja szolgálati ideje alatt bizonyosan megnyílik majd az örmény nagykövetség Budapesten?

Örömmel tájékoztatom, hogy az Örmény Köztársaság és Magyarország kormányai kölcsönösen megadták már a hozzájárulásukat a rezidens nagykövetségek megnyitására Budapesten és Jerevánban. Az Örmény Köztársaság elnökének rendeletével kinevezik majd az Örmény Köztársaság új magyarországi rezidens nagykövetét is, aki hamarosan Budapestre érkezik, és ezzel megkezdődik a nagykövetség megnyitásának folyamata. Ez új lendületet fog adni az örmény-magyar kapcsolatok fejlődésének.

Örményország régi szövetségese Oroszország, de stratégiai kapcsolatnak érzi az Egyesült Államokkal kialakított jó viszonyát is. Hogyan jellemezné a két nagyhatalommal való kapcsolataikat?

Örményország nyitott az együttműködésre valamennyi nemzetközi partnerével, 

külpolitikai kapcsolatait nem egy másik féllel fennálló viszonyának rovására építi.

 Örményország tagja az Eurázsiai Gazdasági Uniónak (EAEU), és továbbra is szövetséges kapcsolatban áll Oroszországgal. Ugyanakkor az év elején Örményország és az Egyesült Államok stratégiai partnerségi megállapodást írt alá, amely új szintre emelte az örmény–amerikai kapcsolatokat.

 

Idén februárban az örmény parlament elfogadott egy törvénytervezetet, amely az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamat hivatalos megkezdését irányozza elő. Milyen körülmények vezettek ehhez a döntéshez?

Ezt a folyamatot az Örmény Köztársaság jogszabályai teszik lehetővé: polgári kezdeményezések parlamenti napirendre kerülhetnek, amennyiben elegendő számú állampolgár támogatja őket az aláírásával. Jelenleg az Örmény Köztársaság nem nyújtotta be az EU-csatlakozási kérelmét, és nem folytat más irányú tárgyalásokat.

A Kaukázus földrajzilag két háborús övezet, Ukrajna és Irán között helyezkedik el. Milyen geopolitikai következményei vannak ezeknek a háborúknak Örményország számára?

Az Ön által említett országok, ahol háborúk dúlnak, természetesen hatással vannak a mi régiónkra is, és mindannyian érzékeljük az instabilitás terjedésének veszélyét. A mai világ erős összekapcsolódásai miatt olyan helyzetek állnak elő, amelyekben minden kihívás globálissá válik, így a megoldások kidolgozása is közös erőfeszítéseket igényel. Ez igaz a mi régiónkra is, amelynek hosszú távú és fenntartható békére van szüksége. Mint ismeretes, az Örmény Köztársaság és Azerbajdzsán közötti békemegállapodás szövegéről már megállapodtak, és Örményország –békeprogramjához következetesen ragaszkodva – jelenleg diplomáciai erőfeszítéseket tesz a dokumentum aláírásának előmozdítására. Nemzetközi partnereink, és mindazok, 

akik érdekeltek a fenntartható béke megteremtésében, hozzájárulhatnak azzal, hogy megpróbálják előmozdítani az Örményország és Azerbajdzsán közötti békemegállapodás aláírását. 

A megállapodás aláírása újabb lépést jelentene a térségünkben fennálló instabilitási kockázatok kezelésében.

--

Fotó: Ficsor Márton

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko-jobbos
2025. június 27. 16:27
Szégyenteljes volt Viktor döntése, de ne feledjük, hogy azóta a MOL-nak az azeri mezőkhöz hozzáférése van... :-( Sajnos ez ilyen szakma, ez a popszakma... Nekünk is van diplomáciai kapcsolatunk a franciákkal, románokkal stb. Pedig ők nagyobb sebet ejtettek, mint mi ezzel a kiadatással.
galancza-2
2025. június 27. 14:23
csomorkany! Beteg ember vagy, menj el lélekgyógyászhoz!Az miért nem zavar, hogy francia.,anglia, usa,stb ezerszer jobb gazdasági kapcsolatokat tart fenn azerbajdzsánnal ,mint mi. Ez a safarov ügy idejében is így volt.Akkoriban az Atletico Madrid mezén Azerbajdzsán felirat volt,így totális pozitív rekélámot csináltak európában azerbajdzsánnak. Tavaly volt az azeri-örmény háború. Örményországban totálisan soros-usa-eu-párti kurmány volt. Az általad imádott nyugat kiállt az örmények mellett? Segítek: NEM! Kurvára NEM!!!!! Sőt, gyakoratilag a fényességeshumánusdemokratikuslipsi nyugatod Azerbajdzsánt támogatta...........De ugyebár OV a sátán, a magyarok meg bűnös nép.....hát persze...... csomorkany! magyargyűlölő komcsináci vagy......
rasdi1
2025. június 27. 12:21
Az interjúnak kb. a feléig jutottam, és őszinte tiszteletem a nagykövet úrnak (és a fordítónak) a diplomatikus, semmit mondó tetszetős szövegekért. Vonatkozó képzéseken példamutató.
realsmarttom
2025. június 27. 11:59
Magyarországnak szigorúan csak a saját kizárólagos érdekeit képviselő, nagyon okos külpolitikat kell folytatnia, bármiféle ideológiai vagy erkölcsi szempontok helyett! A kormány idejében megérezte, hogy keletre kell nyitnia, pld. a török népek felé, ahol új partnereket, piacokat és energia forrásokat találtak. Magyarország energetikai biztonságát több forrásból kell biztosítani, a terrorista náci ukrán állam magyarellenes akciói bebizonyították ezt. Safarov 8 évet ült a gyilkosságért, majdnem kétszer annyit, amit a baloldali gyilkos, Gyárfás fog a büntetése harmadolása után. Tudomásul kell vennünk, hogy nem minden ország viselkedik jó keresztény módra, vagyis kannibálokra kell felkészúlnünk hasonló esetekben. Tragikus hiba volt az azeri kannibált egy helyen szállásoltatni az örménnyel. Az örményekkel sokkal régebbi és mélyebb kapcsolata van a magyarságnak a Honfoglalás előttről, mint ami ismert. Szeretettel üdvözöljük Örményország nagykövetét!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!