Irán légvédelmi infrastruktúrája a vártnál sokkal gyengébben teljesített a június 13-a óta tartó katonai konfliktus során – mutat rá a Telegraph cikke. A lap megjegyzi, hogy az Oroszország által biztosított rendszerek nem várt csődje komoly fejtörést okozhat Moszkvának, és köze lehet ahhoz, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök már hajlandónak mutatkozik személyesen is tárgyalni ukrán kollégájával, illetve a közel-keleti helyzet kapcsán a diplomáciai megoldás fontosságát hangsúlyozza.
Meg kell találni a megállapodás lehetőségét a Közel-Keleten, és biztosítani mind Irán, mind Izrael érdekeit – jelentette ki Putyin. Azt is mondta, kész találkozni Zelenszkijjel, de szerinte kérdéses, hogy legitim-e a hatalma.
Az elemzés szerint az izraeli katonai akciók kombinált taktikával – földi szabotázs, ballisztikus rakéták, és mintegy 200 harci gép (F‑35, F‑16, F‑15) bevetésével – a vártnál sokkal gyorsabban és hatékonyabban semlegesítette Irán légvédelmi infrastruktúráját.
A hadművelet legfontosabb tanulsága eddig, hogy
Irán orosz S‑300-as és S-400-as rendszerei teljesen hatástalannak bizonyultak az izraeli légierővel szemben.
Francis Tusa független biztonságpolitikai szakértő ezt így kommentálta:
Izrael lényegében teljes légi fölényt élvez, Iránnak semmilyen eszköze nincs arra, hogy megállítsa, amit a levegőből végre akarnak hajtani.”
Tusa szerint hasonló mértékű légi fölény utoljára a hatnapos háború során fordult elő 1967-ben, Izrael javára, illetve 1944-45-ben a Harmadik Birodalmat térdre kényszerítő szövetségesek élveztek még hasonlót Németország felett.
Csodafegyverből szégyenfolt?
Az orosz védelmi rendszerek gyenge teljesítménye újra felveti a kérdést, hogy valójában mennyire hatékonyak tulajdonképpen az orosz légvédelmi fegyverek?
A Financial Times szerint Izrael eddig három S-300-as rakétaállást semmisített meg, egy negyediket pedig sikerült komolyan megrongálni a zsidó állam gépeinek.
Oroszország 2016-ban adta át a technológiát Teheránnak, akik magas stratégiai értékkel bíró célpontokat védelmére állították rendszerbe a rakétákat. A fixen telepített rendszerek mellett egy S-300-as mobil egység az iráni állam legfőbb vezetőjének állandó kíséretét is képezte.
A Financial Times arra is kitért, hogy az orosz védelmi technológia az orosz-ukrán konfliktusban sem nyújtott lélegzetelállító teljesítményt a legmodernebb nyugati támadórakétákkal szemben.
S-300-as rakétarendszer egy iráni katonai parádén Forrás: ATTA KENARE / AFP
Moszkva lépéshátrányba került
A Telegraph összeállításában Justin Crump, a Sibylline tanácsadó cég alapítója és korábbi brit tábornok arra világított rá, hogy az orosz rendszerek gyengesége nemcsak katonapolitikai válságot jelent Moszkva számára, hanem
komoly ütőkártyát adhat Kínának: más országok inkább kínai légvédelmi rendszereket vásárolhatnak a jövőben.
Főleg annak tükrében, hogy a kínai hadiipar a legutóbbi India és Pakisztán közötti konfliktusban már a nyugati technológia ellen is bizonyított. Igaz akkor támadóképességeit csillogtatta meg.
Az amerikaiak lázasan monitorozzák a vezető kínai vadászgép – nyugati riválissal szembeni – teljesítményét.
A szakértő a drónok szerepét is kiemelte a hatékony csapásmérés kapcsán:
A hagyományos légvédelmi rendszereket bárki ki tudja iktatni, akinek van a közelben egy drónja, amit belevezethet az indítóállás radarjába, vagy a kezelőfülkébe."
Ugyanakkor feltette a kérdést:
Vajon a NATO készen áll egy ilyen jellegű váltásra?"
Francis Tusa pedig rámutatott, hogy a korábbi légi hadműveletek sokkal alacsonyabb intenzitásúak voltak, mint amit most Izraelnek sikerült a drónok és a hagyományos eszközök kombinálásával véghez vinnie.
Szerinte ugyanakkor, aki egy hasonló műveletbe vág bele, annak
az elejétől a végéig padlóig kell nyomnia a gázt".
Az elemzés szerint Oroszországnak újra kell értékelnie a jelenlegi helyzetét az iráni történések függvényében, Izrael pedig pár nap alatt a feje tetejére állította a modern légi hadviselést.
A kényszersorozott magyart állítólag vasdoronggal ütötték. Hetekkel később a beregszászi kórházban váratlanul meghalt, noha a hozzátartozóinak azt mondták, minden rendben.
Az azonban, hogy a magyar miniszterelnök az orosz propagandát szégyenítő módon beszél Ukrajna elnökéről és influenszer-politikusnak, komédiásnak nevezi, aki egy elnöki szerepet ad elő, szégyen.
Lula visszatérése ígéretes volt, de a régi baloldali recept már nem működik. Infláció, befektetői bizalomvesztés, társadalmi elidegenedés és korrupciós botrányok nehezítik a belföldi támogatottsága megtartását. Bár a gazdaság nő, a brazilok egyre inkább elégedetlenek.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 101 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zsocc44
2025. június 20. 11:57
Az oroszok felajánlottak Iránnak a legfejlettebb rendszereket… maradt a szovjet időkből… ennyit brit tudó…, khm hírszerzőkről…
Ez csak nem a brit szakértő szennylap Telegraph cikke? Milyen meglepő hogy az oroszokat gyalázzák. Hiába másra nem futja. Az orosz legalább maga épít légvédelmi rendszereket nem az USA-tol veszi mint az angolok…
Azzal kezdte Izrael, hogy kiiktatta a légvédelmet, ez -1. napon volt, mindig ezt csinálja Izrael, és valószínűleg szabotázs is volt benne.
Írták is a valóban hozzáértők, hogy ott állnak a légvédelmi rakéták, de nincs mire lőni, mert nem látnak semmit, a radarok nagy részét rögtön kilőtték a "megelőző" támadásban.
Iránnak csak S-300-asa volt, de azt még a 2024 októberében kilőtték (Izrael szerint), miután "lefagyasztották" Irán radarrendszereit. Teherán szerint még maradt, az utolsót idén áprilisban lőtték ki.
Nem kell átvenni propaganda cikkeket.
A kanadai NDP (szocialista) párt vasárnap tüntizik Irán mellett a torontói amerikai konzulátus előtt:
nationalpost.com/news/canada/cupe-ontario-sponsoring-hands-off-iran-rally-outside-u-s-consulate-this-sunday
Elég egy pillantást vetni a vezetőjükre. Nyíltan buzeráns. Iránban azonnal ledobnák egy magas épület tetejéről, ahogy a Sharia törvénykezés megköveteli.