Az egyhangú szavazás megszüntetése az Unió végét is jelentené

2025. június 22. 07:28

A terv egyre komolyabban és egyre többször merül fel Brüsszelben, a következményei ugyanakkor végzetesek is lehetnek.

2025. június 22. 07:28
null
Vasárnap.hu

A hatékony és sikeres Európai Unió érdekében csökkenteni kell azon döntések számát, amelyekhez egyhangúság szükséges – ezt nyilatkozta a héten az egyik Uniós biztos a brüsszeli döntéshozatalról. Ez a megszólalás is jól mutatja, hogy 

Ezt is ajánljuk a témában

az uniós bürokratáknak egyre konkrétabb elképzeléseik vannak arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetne a legtöbb ügyben az egyhangú döntéshozatalról a többségire átállni.

Ők onnan, a brüsszeli perspektívából azt látják a saját terveik mögött, hogy ezzel lehetne gördülékenyebbé tenni az ügyek intézését és elérni azt, hogy akkor is megszülethessenek bizonyos döntések, ha azokat nem támogatja az összes tagállam.

A hatalmi logika szempontjából ez az elképzelés teljesen érthető, ugyanakkor ez éppen az Európai Unió lényegét ásná alá.

Merthogy miről is van szó tulajdonképpen? Az egyhangú döntések számának csökkentése valójában azt jelentené, hogy ezekben az ügyekben megfosztanák a tagállamokat a vétó lehetőségétől. Annak idején, amikor az Európai Unió döntéshozatali mechanizmusát megalkották, még figyeltek arra, hogy minden tagállam akarata érvényesülhessen és csak olyan döntések születhessenek, amelyeket mindegyik ország támogatni tud. 

Éppen ezért alakult ki az a gyakorlat, hogy a legfontosabb ügyekben minden tagállam egyetértése szükséges a közös álláspont kialakításához. Az alapító atyák tűpontosan látták, hogy ez kell ahhoz, hogy az Unió alapjait adó, nélkülözhetetlen egység hosszú távon is fenntartható legyen.

Persze a folyamatos bővítések során az egyhangú döntések meghozatala egyre nehezebb lett, de éppen ez volt, ami garanciát adhatott a tagállamoknak a brüsszeli hatalmi központ túlterjeszkedésével szemben és ma is ez az az eszköz, amely gátat tud szabni a szuperállam kialakulásának és a döntések brüsszeli kézbe vételének.

Nyitókép forrása: AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
auditorium
2025. június 23. 13:31
A többi kisország az EU-ban miért kussol, amikor fejük felett dönt Franciao-Németo.- és a nem EU-tag NB és Kanada plusz a quótanőkkel ???
nempolitizalok-0
2025. június 22. 14:03 Szerkesztve
Onnantól már tényleg nincs értelme. Bár szerintem már most sem. Annyi, hogy a negatív folyamatok valamivel lassabbak, mert a demokrácia még akadályozza valamennyire az eu-s libsi csürhét. Az EU a libsik uralma alatt világpolitikailag nullává vált, gazdaságilag leromlott. Valamikori, igen erős országokat is sikerült a ballibsiknek tönkrevágni.
satrafa-2
2025. június 22. 13:45
Nem kell várni az egyhangú szavazás megszüntetésére, az EU energiapolitikája már most kinyírja az egész Uniót.
Csendesgyöngy
2025. június 22. 10:51
Brüsszel bürokratái elfelejtették, hogy ők a tagállamok alkalmazottai, nem pedig a főnökei. Azok az álnok elképzelések, hogy megfosszanak egy országot a szavazati jogától, rámutat, hogy korlátlan hatalomra törnek. (Ha ez megtörténhet, többé nem lehet megállítani őket!) De ezzel súlyos hibát is elkövetnek, mert ott ahol az igazság nem szabad, ott a szabadság sem igaz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!