Lech Wałęsa Budapesten: „A demokrácia nem halt meg – csak éppen senki nem hisz már benne”

2025. május 20. 22:02

„A demokráciát nem megdönteni kell – megjavítani!” – vallja a baloldali, de kommunistaellenes Szolidaritás mozgalom kulcsfigurája, volt lengyel elnök.

2025. május 20. 22:02
null
Veress Csongor Balázs

A rendszerváltás ikonikus alakja, Lech Wałęsa volt lengyel államfő az Egyensúly Intézet által szervezett Budapest Energy and Security Talks konferencián ismét hozta a tőle megszokott, ironikus fenegyerek-formát. 

A nem titkoltan továbbra is baloldali beállítottságú exelnök részéről a legfontosabb üzenet talán az volt, hogy a demokrácia reformra szorul, különben jön a káosz.

Lech Wałęsa Budapesten: a korszakváltás határán

A lengyel politikus, a Szolidaritás mozgalom alapítója előadásában és az azt követő sajtóbeszélgetésben a múlt tanulságai mellett a jelen kihívásairól és a jövő lehetőségeiről is beszélt.

Wałęsa szerint jelenleg egy globális korszakváltás közepén élünk. 

A világ fejlődése szerinte megállíthatatlan, de a politikai vezetők egy része még mindig a régi logikát követi. Ez azonban nem vezethet eredményre. Hangsúlyozta, hogy a jövőt nem lehet a múlt sémái alapján építeni, hiszen „két óriási korszak váltása között vagyunk”.

Ukrajna kapcsán azért nem árult el nagy meglepetéseket, bár a baloldali fősodortól eltérően egy Szűz Mária-kép is helyet kapott a fehér ingén viselt kitűzők között, ahogy az ukrán színekkel azt is jelezte, hogy ő bizony kőkeményen Kijev pártján áll. A helyzetet arra használta fel, hogy Ukrajna EU-csatlakozása mellett érveljen, amit, mint jelezte, kiemelten fontosnak tart. „Európa és a világ fejlődéséhez szükség van Ukrajna csatlakozására” – nyilatkoztatta ki.

Nem szereti a pragmatizmust

A politikus szerint a Szovjetunió bukása után megszűnt az a közös nevező, amely korábban összetartotta a demokratikus világot. 

Ma már nem a konfrontáció határozza meg a politikai identitást, hanem a különböző érdekek. 

Ezt szerinte kezelni kell, méghozzá globális gondolkodással.

A továbbiakban aztán csupa olyat mondott, aminek a baloldali ellenzék várhatóan örülni fog. Szerinte ugyanis ezt úgy kéne végigcsinálni, hogy

  • a politikusokat legfeljebb két ciklusra lehessen megválasztani, 
  • minden szinten legyen lehetőség a visszahívhatóságra, 
  • és növelni kell a pénzügyi átláthatóságot.

Ezek szerinte helyreállítanák a politikai rendszerek iránti bizalmat, és csökkentenék a populista törekvések erejét. Hogy mindezt ki tudná véghezvinni, amikor a komplett európai elitet megrázó korrupciós botrányoktól hangos a sajtó a Katar-gate-től Von der Leyen Pfizerrel való mutyijaiig, akit kétes ügyei ellenére gond nélkül újraválasztottak, és a folyamatosan transzparenciát követelő politikusoknak éppenséggel az átláthatóság a legnagyobb ellensége.

Ezt is ajánljuk a témában

Ma nem hisznek a demokráciában, mert nem látják az eredményeket. De ha visszaadjuk az embereknek a hitet, védeni is fogják majd azt”

 – mondta el vízióját.

Fotó: a szerző felvétele

Wałęsa visszatekintett politikai pályafutására is. Felidézte, hogyan szervezte meg társaival a Szolidaritás mozgalmat, hogyan nőtt a szervezet tízezres körből tízmilliós támogatottságú társadalmi erővé. Elmondta, hogy életében mindig a gyakorlat oldaláról közelítette meg a kihívásokat, nem elvont ideológiák alapján gondolkodott.

Villanyszerelő voltam, nem politikus. De tudtam, mit kell csinálni. A gyakorlatban láttam a megoldásokat” 

– fogalmazott.

A beszélgetés során érintette a lengyel-magyar kapcsolatok kérdését is. Kifejtette, hogy korábban erős barátság volt a két nemzet között, és sajnálatosnak tartja, hogy ez a viszony az elmúlt években megromlott

Ezt is ajánljuk a témában

Nem részletezte az okokat, de jelezte, hogy nem kíván politikai konfliktusokat kiélezni, inkább a közös megoldások keresésére ösztönözne.

Wałęsa életének egyik meghatározó tapasztalata volt a szovjet rendszerrel folytatott hosszan tartó küzdelem. Meggyőződése, hogy a Szovjetunió bukása megmutatta: a lehetetlen is lehetségessé válhat, ha elegen hisznek benne és cselekszenek érte. 

Ezt az üzenetet különösen a fiatalabb nemzedékeknek címezte: „Ti már nem egy közös nevezőre épülő világban éltek. De ha mi meg tudtuk csinálni a lehetetlent, ti is meg tudjátok. Csak el kell kezdeni gondolkodni és tenni.”

A volt államfő nemcsak a politikai rendszer válságáról, hanem a társadalmi átalakulásokról is szólt. Külön kitért arra, hogy a rendszerváltás után sokan a vadkapitalizmus áldozataivá váltak, ami egyesekben nosztalgiát ébresztett a korábbi időszakok kiszámíthatósága iránt. 

Nem a kommunizmusra, hanem a stabilitásra emlékeznek vissza sokan.

A beszélgetés során végig jelen volt egyfajta derűs hangulat, Wałęsa humora és közvetlensége sokakat megnevettetett. Saját szerepét ugyan komolyan veszi, mégis öniróniával tud beszélni politikai pályafutásáról.

Ha tudnám a megoldást a világ problémáira, már rég megkaptam volna a második Nobel-díjamat.”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Egyensúly Intézet

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfújta az ellenszél
2025. május 21. 01:03
Olyan az öreg Walesa is, mint amilyen Hofi lett a vége felé. Amíg megvoltak az állampárti keretek, addig tudott humorosan eredeti lenni, de mióta ledőltek a kulisszák, partra vetett halként ficánkol csak. A hajógyárat bezárták, a komcsik más színekben virítanak, egy ilyen kiöregedett kocsmatöltelék pedig akkor kap csak pénzt, ha a nyelvével megdolgozik érte.
Oldalkosár
2025. május 21. 00:10 Szerkesztve
Németh Zsolt ugyanott: "Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke arról beszélt, hogy amitől ma félünk, hogy Oroszország visszatér Európába. Európa pedig nincs felkészülve – ezen pedig változtatni kell. Európának nem szabad csupán másokra támaszkodnia abban, hogy megvédje magát, ezt önmagának is meg kell oldania. Németország már most arra készül, hogy a legerősebb hadsereggel rendelkezzen Európában, és Lengyelország erőfeszítései is kiemelkedőek. Amióta az Egyesült Államok megkötötte a ritkaföldfém-megállapodást Ukrajnával, Donald Trump hozzáállása láthatóan megváltozott, és közelebb került az invázió áldozatává vált országhoz. Úgy tűnik, aki azt szeretné, hogy Amerika megvédje, annak fel kell keltenie a nagyhatalom érdeklődését. Európának fel kell ébrednie, vagy összetörik. Arról is beszélt, hogy Oroszország – minden valószínűség szerint – a győzelem után nem áll meg Ukrajnánál." Íme a Fidesznek az Oroszországtól rettegő embere.
Oldalkosár
2025. május 21. 00:05
Az Indexnek azt nyilatkozta, hogy nem tekinti demokráciának sem Magyarországot sem Lengyelországot, ugyanis...figyelem: "be kéne vezetni, hogy a tisztviselők csupán egyszer lehessenek újraválaszthatók. a képviselőket pedig vissza lehessen hívni." index.hu/kulfold/2025/05/20/konferencia-egyensuly-intezet-lech-walesa-nato-haboru-oroszorszag-ukrajna/
Akitlosz
2025. május 20. 23:46
„A demokrácia nem halt meg – csak éppen senki nem hisz már benne” Mert átverésen alapuló, csaló, szemfényvesztő politikai rendszer.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!